امروز برابر است با :18 September, 2021

آشنایی با میلیاردرهای مالک بیت کوین

شاید برایتان جالب باشد که بدانید آیا کسی از ثروتمندان جهان بر پروژه‌‌های ارز دیجیتال، خصوصا  بیت کوین سرمایه‌‌گذاری کرده است یا خیر. دانستن این موضوع شاید تا حدی خیال شما را برای سرمایه‌‌گذاری در دنیای کریپتو راحت‌‌تر کند. زیرا عموما میلیاردرهای جهان، پول خود را بدون اطمینان و بررسی دقیق، به شکل کلان وارد پروژه‌‌ای نمی‌‌کنند. در این مقاله شما را با میلیاردرهای مالک بیت کوین آشنا می‌‌کنیم.

میلیاردرهای مالک بیت کوین چه کسانی هستند؟

ایلان ماسک (Elon Musk)

 • ثروت برآوردشده: ۴۰ میلیارد دلار
 • سرمایه بیت کوین: ۰.۲۵ بیت کوین، معادل ۵۸۰۰ دلار در زمان نگارش این مقاله.

به احتمال خیلی زیاد شما نیز با این مولتی میلیاردر مشهور آشنا هستید یا حداقل نام او را شنیده‌‌اید. ایلان ماسک که ثروتمندترین فرد جهان است، در حوزه فناوری کار می‌‌کند. او در حوزه‌‌های بسیار زیادی سرمایه‌‌گذاری کرده است، اما دارایی بیت کوین او تقریبا ناچیز است.

نکته جالب اینجاست که ماسک، با وجود اینکه بسیار از بیت کوین تعریف کرده است و آن را “فوق‌‌العاده” خطاب کرده است، خودش سرمایه‌‌گذاری‌‌ای در این ارز دیجیتال انجام نداده و همین میزان بیت کوینی که دارد را نیز یکی از دوستانش به او هدیه داده است.

ایلان ماسک حتی در توییتی، خطاب به جی کی رولینگ، خالق هری پاتر، به میزان بیت کوین خود اشاره کرده و گفته است که بیت کوین بیشتری نخریده است.

با توجه به اینکه ایلان ماسک در پروژه‌‌های زیادی سرمایه‌‌گذاری کرده است، عدم سرمایه‌‌گذاری او در بیت کوین شاید کمی عجیب به نظر برسد.

مارک کوبان (Mark Cuban)

 • ثروت برآورد شده: ۴.۳ میلیارد دلار
 • سرمایه بیت کوین: معادل ۱۳۰ دلار

مارک کوبان که از سرمایه‌‌گذاران بزرگ و صاحب تیم بسکتبال دالاس ماوریکس (Dallas Mavericks) است، همیشه به ارزهای دیجیتال بدبین بوده است. او حتی در گذشته عنوان کرده بود که داشتن موز را به بیت کوین ترجیح می‌‌دهد. اینکه چنین فردی که آن‌‌قدر نسبت به ارزهای دیجیتال گارد داشته، اعلام کرده است که چیزی معادل ۱۳۰ دلار بیت کوین دارد، کمی عجیب است. اما از سوی دیگر، به دلیل اینکه این میزان بسیار ناچیز است، حتی شاید بتوان آن را نوعی طعنه نیز دانست.

او در یک مصاحبه با پادکست پامپ (Pomp) در مورد بیت کوین گفته است:

“کم کم داریم بیت کوین را می‌‌پذیریم. خواهش می‌‌کنم، بروید و همه چیز را با بیت کوین بخرید. من با این قضیه مشکلی ندارم، خب؟ فکر می‌‌کنم در حدود ۱۳۰ دلار بیت کوین خریده باشم. این تمام مقداری بیت کوینی است که من در حال حاضر دارم.”

با توجه به این مصاحبه‌‌، به نظر می‌‌آید که هنوز هم بدبینی او نسبت به ارزهای دیجیتال پابرجا باشد.

پل تودور جونز(Paul Tudor Jones)

 • ثروت برآوردشده: ۵.۱ میلیارد دلار
 • سرمایه بیت کوین: حدود ۲ بیت کوین، معادل حدودی ۴۷۰۰۰ دلار در زمان نگارش این مقاله

پل جونز که شخصیتی مهم در وال استریت محسوب می‌‌شود، از بیت کوین حمایت کرده است. او که اخیرا وارد دنیای بیت کوین شده است، در مصاحبه‌‌ای با CNBC عنوان کرده است که یک درصد از سبد سرمایه‌‌گذاری‌‌اش را به بیت کوین اختصاص داده است.

به عقیده جونز، بیت کوین می‌‌تواند به عنوان محافظی در برابر تورم ناشی از پاندمی کووید ۱۹ عمل کند. او در یادداشتی به سهام‌‌داران، این گونه از بیت کوین تعریف کرده‌‌است:

“من شیفته ارزهای دیجیتال نیستم، اما در نهایت، بهترین استراتژی برای به حداکثر رساندن سود، شرط بستن روی سریع‌‌ترین اسب است… اگر مجبور باشم که پیش‌‌بینی کنم، روی بیت کوین شرط خواهم بست.”

برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)

 • ثروت برآوردشده: ۱.۳ میلیارد دلار
 • – سرمایه بیت کوین: نامشخص

آرمسترانگ که بنیان‌‌گذار کوین بیس است، زودتر از افراد قبلی که نام آن‌‌ها آورده شد، با بیت کوین آشنا شده بود. در زمانی که بیت کوین تنها ۱۰ دلار ارزش داشت، یعنی در سال ۲۰۱۲، کوین بیس را پایه‌‌گذاری کرد. البته باید بدانید که او بیشتر از بیت کوین، به اتریوم و سایر آلت کوین‌‌ها باور دارد. در مورد میزان ارز دیجیتالی که ارمسترانگ در اختیار دارد، اطلاعات دقیق در دسترس نیست، زیرا او تمایل چندانی به اظهار دارایی‌‌های خود ندارد.

جک دورسی (Jack Dorsey)

 • ثروت برآوردشده: ۴.۷ میلیارد دلار
 • سرمایه بیت کوین: “به میزان کافی”

جک دورسی که مدیرعامل توییتر است، بسیار به ارزهای دیجیتال و خصوصا بیت کوین علاقه‌‌مند است. این علاقه به حدی است که او امکان خرید بیت کوین را از شرکت اسکوئر(Square)، که شرکت پرداختی اوست، از سال ۲۰۱۸ ایجاد کرده ‌‌است. به عقیده دورسی، بیت کوین می‌‌تواند به عنوان پول دنیای مجازی و اینترنت شناخته شود. او به حدی تحت تاثیر این ارز دیجیتال قرار گرفته است که وایت پیپر بیت کوین را شعری ادبی دانسته است.

اما دورسی نیز مانند آرمسترانگ، علاقه‌‌ای به بیان اینکه چه میزان بیت کوین دارد، از خود نشان نداده است. او در پاسخ به توییت سلینا وانگ(Selina Wang) که از او در مورد میزان بیت کوینش پرسیده بود، تنها یک کلمه پاسخ داده است: Enaugh، یعنی به حد کافی.

اما دورسی گفته است که بیت کوین‌‌های بیشتری خریده و در اپلیکیشن کش(Cash App)، میزان کوین خود را به حداکثر ممکن رسانده است. این اپلیکیشن مرتبط با خدمات پرداخت اسکوئر است.

CZ  یا چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)

 • ثروت برآوردشده: ۲.۶ میلیارد دلار
 • سرمایه بیت کوین: حداقل ۱۶۶۷ بیت کوین (بیش از ۳۸.۵ میلیون دلار در زمان نگارش این مقاله)

CZ، در میان لیست میلیاردرهای مالک بیت کوین ، فردی است که صد درصد دارایی خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص داده است که بیشترین میزان آن را بیت کوین، بایننس کوین و دارایی‌‌های بومی صرافی بایننس تشکیل می‌‌دهند.

او که در سال ۲۰۱۳، در شانگهای چین با بابی لی(Bobby Lee)، بنیان‌‌گذار صرافی بیت کوین BTCC، در حال بازی پوکر بود، توصیه‌‌ای از بابی لی دریافت کرد. لی به CZ پیشنهاد کرد که ده درصد از سرمایه‌‌اش را بیت کوین بخرد. کمی پس از این ماجرا، CZ خانه خود را فروخته و یک میلیون دلار حاصل از آن را در بیت کوین سرما‌‌یه‌‌گذاری کرد. ارزش بیت کوین در آن زمان ۶۰۰ دلار بود، که در نتیجه او با سرمایه‌‌‌‌اش، چیزی حدود ۱۶۶۷ بیت کوین توانست خریداری کند. در حال حاضر بیت کوین‌‌های او، تنها پس از ۷ سال، به ارزش ۳۸.۵ میلیون دلار رسیده است.

دوقلوهای وینکلواس (Winklevoss)

 • ثروت برآوردشده: مجموعا ۱.۸ میلیارد دلار
 • سرمایه بیت کوین: تا آوریل۲۰۱۳، یک درصد از بیت کوین‌‌های موجود

این دو نفر که خود را از بنیان‌‌گذاران اصلی فیس بوک می‌‌دانند و به همین دلیل از دشمنان سرسخت مارک زاکربرگ هستند، با سرمایه‌‌گذاری قابل توجه در بیت کوین، به چهره‌‌های مطرح این حوزه بدل شده‌‌اند. سرمایه این دو برادر در بیت کوین، بالغ بر ۴.۲ میلیارد دلار(با احتساب قیمت بیت کوین فعلی، ۲۳۱۷۶ دلار) است.

آن‌‌ها پس از شکایت از زاکربرگ، ۱۱ میلیون دلار غرامتی را که دریافت کردند که بر بیت کوین سرمایه‌‌گذاری کردند. پس از آن نیز صرافی ارز دیجیتال جمینی(Gemini) را پایه‌‌گذاری کردند. راهکارهایی که برادران وینکلواس برای حفظ امنیت بیت کوین‌‌های خود انجام داده‌‌اند، در کتاب میلیاردرهای بیت کوین(Bitcoin Billionaires) آمده است. از جمله این راه‌‌ها، خرید چندین کامپیوتر و ایجاد کیف پول‌‌های بیت کوین و استفاده از کدهای پیچیده برای کلیدهای خصوصی و رمز عبورهای کیف پول‌‌هایشان است. آن‌‌ها این کدها را روی چندین کاغذ چاپ کرده و این کاغذها را در چندین صندوق امانت در سرتاسر ایالات متحده قرار داده اند. نکته جالب توجه این است که در صرافی جمینی نیز ازهمین راه برای حفظ امنیت بیت کوین‌‌ها استفاده می‌‌شود.

تیم دریپر (Tim Draper)

 • ثروت برآوردشده: ۱ میلیارد دلار
 • سرمایه بیت کوین: بیش از ۳۰ هزار بیت کوین(بیش از۶۹۵ میلیون دلار در هنگام نگارش این مقاله)

دریپر، یکی از سرمایه‌‌گذاران مهم در استارتاپ‌‌های اینترنتی است که از توجه به سوابق او می‌‌‌‌توان فهمید که تاکنون، بر دارایی‌‌های پربازده سرمایه‌‌گذاری‌‌های زیادی انجام داده است. او از مهم ترین میلیاردرهای مالک بیت کوین در جهان است.

در سال ۲۰۱۴، پلیس ایالات متحده، بیت کوین‌‌هایی را که از فروشندگان مواد مخدر ضبط کرده بود را به حراج گذاشت. در این حراج دریپر موفق شد که ۳۰ هزار بیت کوین را خریداری کند. از آن زمان، علاقه او به این ارز دیجیتال آنقدر زیاد شد که بقیه سهام خود را فروخته و بر بیت کوین سرمایه‌‌گذاری کرده است.

او در جواب به CNBC در مورد میزان سهامی که به بیت کوین تبدیل کرده است، گفته است “خیلی زیاد! خیلی زیاد! خیلی زیاد!”

چاما پالیهاپیتیا (Chamath Palihapitiya)

 • ثروت برآوردشده: ۱ میلیارد دلار
 • سرمایه بیت کوین: در حدود ۵ درصد بیت کوین های در گردش(تا ۲۰۱۳)

پالیهاپیتیا که مدیر ارشد اجرایی سابق در فیس بوک بوده و شرکت سرمایه‌‌گذاری سوشال کپیتال(Social Capital) را پایه‌‌گذاری کرده است، از سال ۲۰۱۳ بر بیت کوین سرمایه‌‌گذاری کرده است. در آن زمان، هر بیت کوین ۸۰ دلار ارزش داشت و او اظهار کرد که ۵ درصد از تمامی بیت کوین‌‌های در گردش را خریداری کرده است.

او اظهار کرده است که برای اینکه بیت کوین بتواند روش انتقال ارزش باشد، باید دلار ایالات متحده به میزان زیادی سقوط کند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!