امروز برابر است با :17 September, 2021

ایلان ماسک در دنیای ارزهای دیجیتال چه می‌خواهد؟

ایلان ماسک (Elon Musk) نامی است که این روزها حسابی به گوش شما می‌خورد، مردی که اکنون عنوان ثروتمندترین انسانی روی زمین را یدک می‌کشد. ثروت ماسک اکنون با پیشی گرفتن از چهره‌هایی مثل بیل گیتس و جف بزوس به بیش از ۲۰۹ میلیارد دلار رسیده است و همچنان در حال افزایش است.

اما ایلان ماسک یک پول‌دار معمولی نیست. او مخترع، کارآفرینی، چهره مؤثر دنیای فناوری و البته یکی از آخرین علاقه‌مندان دنیای کریپتو کارنسی است. اگر و تنها اگر اندکی پیگیر دنیای ارزهای دیجیتال باشید در همین چند هفته اظهارتی متفاوت مهم از ایلان ماسک شنیده‌اید. او بود که توجه‌ها را به دوج کوین جلب و مقدمه رشد ۱۰۰۰ درصدی آن را مهیا کرد. این ماسک بود که با درج اسم بیت کوین در بیوگرافی خود باعث رشد قیمت آن شد و حالا هم به طور پیوسته از این ارز دیجیتال حمایت می‌کند. اما ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک در سال ۱۹۷۱ از پدری که متولد آفریقای جنوبی بود و مادری کانادایی و در آفریقای جنوبی زاده شد. ماسک از همان کودک دو ویژگی بارز را در کنار هم داشت؛ هوش بالا در خلق چیزهای جدید و تجارت. ایلان وقتی ده سال بود اولین کامپیوتر خود را خرید و در دوازده سالگی اولین بازی کامپیوتری خود را خلق کرد و آن را به قیمت ۵۰۰ دلار فروخت. این اولین اختراع و اولین تجارت ماسک بود، اما آخرینش نبود.

با پایان دبیرستان ایلان تصمیم گرفت به صورت مستقل به آمریکا برود. او ابتدا به کانادا رفت و پس از دو سال تحصیل در کانادا در نهایت به روی خود رسید و وارد آمریکا شد. ایلان تنها پس از دریافت بورس از دانشگاه پنسیلوانیا راضی شد به آمریکا بیاید. او لیسانس خود را در رشته فیزیک به دست آورد اما سال بعد تصمیم گرفت که در کالج وارتون دانشگاه پنسیلوانیا مدرک لیسانس اقتصاد را هم کسب کند.

از زیب ۲ تا پی‌پل

اولین گام ایلان ماسک در فتح قله‌های ثروت و شهرت تأسیس شرکت زیپ ۲ (Zip2) بود. این پروژه در واقع یک «راهنمای شهری» برای صنعت انتشار روزنامه را توسعه و به بازار ارائه داد. در سال ۱۹۹۹ و در حالی که ماسک ۲۸ سال داشت شرکت کامپیوتری کامپک (Compaq)، Zip2 را با قیمت ۳۰۷ میلیون دلار نقد و ۳۴ میلیون دلار سهم خرید. ایلان ماسک از این معامله ۲۲ میلیون دلار سود کرد.

اما این تنها آغاز راه بود و در گام بعد ایلان با تأسیس پی‌پل صنعت پرداخت را متحول کرد. ایلان ماسک در سال ۱۹۹۹، شرکت X.Com را تأسیس کرد . این شرکت که در زمینه خدمات مالی فعال بود یک سال بعد با کانفینیتی (Confinity) ادغام و به واسطه این ادغام پی‌پل متولد شد. یک سال پس از این ادغام و در سال ۲۰۰۲ فروشگاه آنلاین ای‌بی(eBay) پی‌پل را با قیمت ۱.۵ میلیارد دلار خرید. در این زمان ۱۱ درصد سهام متعلق به ایلان ماسک بود و او دومین سود بزرگ خود را کرد.

رویای رسیدن به مریخ

در سال ۲۰۰۱ ، ایلان ماسک مفهوم واحه مریخ (Mars Oasis) را تبیین کرد، پروژه‌های که هدفش راه‌اندازی یک گلخانه آزمایشی کوچک و پرورش گیاه در مریخ بود. وی همان زمان اعلام کرد که این پروژه یک از دور و درازترین پروژه‌های زندگی او است. ماسک سعی کرد موشک‌های ارزان قیمت را از روسیه خریداری کند اما پس از عدم یافتن موشک با قیمت مقرون به صرفه با دست خالی بازگشت. او در روسیه مورد تمسخر قرار گرفت و از یافتن موشک مطلوبش جا ماند. همین باعث شد تا او در بازگشت به آمریکا با ۱۰۰ میلیون از سرمایه خود یک از بزرگ‌ترین پروژه‌های زندگی خود را راه‌اندازی کند؛ اسپیس ایکس (Space X).

این شرکت هموار کننده راه ماسک برای رسیدن به مریخ است. اسپیس ایکس با موشک‌های اقتصاد و کارآمد خود نه تنها سفر به فضا را ارزان‌تر و کارآمدتر کرد بلکه بعد از بیش از سه دهه بار دیگر شور سفر به فضا را زنده کرد. به گفته ماسک با روند فعلی، در ۲۰ تا ۳۰ سال آینده تمام آرزوهای داستان‌های علمی – تخیلی به واقعیت بدل می‌شود.

تسلا بازار خودرو را متحول می‌کند

شرکت تسلا (Tesla) در جولای ۲۰۰۳ توسط مارتین ابرهارد (Martin Eberhard) و مارک تارپنینگ (Marc Tarpenning) تأسیس شد. ایلان ماسک در فوریه ۲۰۰۴ با ۷۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در این شرکت و به عنوان رئیس هیئت مدیره تسلا پیوست. ماسک در این شرکت نقش فعالی داشت در نظارت بر طراحی‌ها داشت، اما در کارهای روزمره چندان نقش آفرینی نمی‌کرد. به دنبال بحران مالی سال ۲۰۰۸ و پس از یک سری درگیری‌های شدید در سال ۲۰۰۷، ابرهارد از شرکت کنار گذاشته شد. به این ترتیب ایلان ماسک در سال ۲۰۰۸ رهبری تسلا را به عنوان مدیرعامل و معمار محصول به عهده گرفت. ایلان ماسک امروز هم این موقعیت را در اختیار دارد و عنوان طولانی‌ترین مدیر ارشد خودروسازی‌ها را یدک می‌کشد.

تسلا برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ یک ماشین اسپرت الکتریکی با نام تسلا رودستر ساخت که حدود ۲۵۰۰ وسیله عدد به ۳۱ کشور صادر شد. تسلا به جز اتومبیل، سیستم‌های انتقال قدرت الکتریکی را به دایملر و تویوتا نیز فروخت که باعث سرمایه‌گذاری بلند مدت در تسلا شد. تسلا قصد دارد مسیر خودروسازی را عوض کند و تا حالا هم در این مسیر موفق بوده است.

مردی رویا ساز

ویژگی ایلان ماسک رویا بازی و رویا سازی او است. از اسپیس ایکس تا تسلا شما رد پای قصه‌های علمی تخیلی را در پروژه‌های ماسک می‌بینید. آخرین پروژه او یعنی هایپر لوپ (Hyperloop) نیز وضع مشابهی دارد. در این سیستم افراد داخل کپسول‌های مخصوصی می‌نشینند و با سرعتی بین ۹۶۲ تا ۱۲۲۰ کیلومتر جابه‌جا می‌شوند.

یکی دیگر از پروژه‌های ماسک سولار سیتی (SolarCity) است. سولار سیتی شرکت ارائه دهنده خدمات انرژی است است. مؤسسان سولار سیتی پسر عموهای ایلان ماسک به نام‌های لیندون و پیتر رایو هستند. ایلان در سال ۲۰۰۳ به میزان ۱۰ میلیون دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری کرد. سولارسیتی، سیستم‌های انرژی خورشیدی را برای خانه‌ها، کسب و کارها و دولت تأمین می‌کند و می‌خواهد انرژی خورشیدی را به خانه‌های همه‌ی مردم ببرد.

اوپن ای‌آی (Open AI) نیز یکی دیگر از پروژه‌های ایلان ماسک است. این شرکت، یک شرکت پژوهشی غیرانتفاعی هوش مصنوعی است که هدفش توسعه هوش مصنوعی بی‌ضرر برای کمک به انسان‌ها است.

ماسک در سال ۲۰۰۲ در حالی وارد ۳۰ سالگی شد که با فروش دو پروژه اول خود ۲۰۰ میلیون دلار پول در حساب بانکی‌اش داشت. او فکر می‌کرد با ۱۰۰ میلیون پروژه‌های جدیدش را راه می‌اندازد و همه چیز به راحتی جلو می‌رود، اما این‌طور نشد. اسپیس ایکس در سه عملیات اول پرتاب موشکی که داشت به طور پیوسته شکست خورد. تسلا با بحران‌های چندگانه مواجه شد و ماسک در آستانه شکست قرار داشت. همین مسئله باعث شد او تمام سرمایه‌اش را به شرکت‌هایش تزریق کند و حتی برای خرج روزمره زندگی از دوستانش درخواست پول کند.

با این همه او نترسید و به راه خود ادامه داد و امروز در جایگاه ایستاده که برای سال‌های زیادی در اختیار بیل گیتس و جف بزوس قرار داشت. این ریسک پذیری ماسک بود که او را پیروز کرد. همین ریسک پذیری او را به گزینه‌ای جذاب برای دنیای کریپتو کارنسی بدل می‌کند. با این همه جالب این جا است که به گفته خودش او دیر به مهمانی کریپتو کارنسی رسید.

ورود ایلان ماسک به دنیای کریپتو کارنسی

چنین شخصیتی با چنین توان مالی و سرمایه‌گذاری‌های کلان حتماً نیم‌نگاهی هم به دنیای کریپتو کارنسی خواهد داشت. دنیای کریپتو کارنسی دو ویژگی مهم دارد که برای ایلان ماسک جذاب است. نخست این که بلاک چین، ارز دیجیتال و بسیاری دیگر از مفاهیم کریپتو کارنسی بسیار خلاقانه و جذاب هستند؛ درست مثل پروژه‌ها ماسک. مسئله دیگر این است که کریپتو کارنسی به طور کلی دوستدار محیط زیست و نمادی از آینده است؛ باز هم درست مثل پروژه‌ها ماسک. البته ماسک با مصرف بالای انرژی برخی از ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین انتقاد دارد.

ماسک سه سال پیش در یک پادکست با تمجید از بیت کوین گفت که که ساختار بیت کوین خارق‌العاده است، اما یکی از نقاط ضعف دنیای کریپتو مصرف بالای انرژی برای انجام محاسبات منتج به تولید ارز دیجیتال و تراکنش است.

ایلان ماسک چنان شخصیت جذاب و مهمی است که چند سال پیش برخی او را ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین، دانستند. با این همه ماسک تأکید کرد این فرضیات اشتباه هستند. او افزود که چند سال پیش یک فرد ناشناس برایش بیت کوین فرستاد، اما او این بیت کوین‌ها را از دست داد.

ایلان ماسک یک بار در یک دیالوگ توییتر با نویسنده کتاب هری پاتر گفت که ۰.۲۵ بیت کوین دارد، اما به نظر می‌رسد حداقل از همان زمان به بعد دارایی بیت کوین ماسک افزایش قابل توجهی یافته باشد.

ماسک به تازگی تصریح کرد که هرچند او کمی دیر به مهمانی رسیده است، اما او حامی بیت کوین است. ماسک روز دوشنبه در برنامه چت صوتی Clubhouse فقط با دعوت گفت: من باید هشت سال پیش بیت کوین خریداری می‌کردم. در این مرحله فکر می‌کنم بیت کوین چیز خوبی است. من حامی آن هستم.

ماسک همچنین در پاسخ به توییت بن مزریچ (Ben Mezrich)، نویسنده کتاب میلیاردرهای تصادفی، نوشت که هیچ‌وقت از دریافت بیت کوین سرباز نمی‌زند. مدیر عامل تسلا همچنین گفت بیت کوین، بهترین ارز دیجیتال است که در آستانه پذیرش گسترده مردم معمولی قرار دارد. او تأکید کرد که نظری درباره دیگر ارزهای دیجیتال ندارد.

به تازگی در یک گفت‌وگوی توییتری دیگر مایکل سیلور (Michael Saylor) مدیرعامل مایکرواستراتژی به ایلان ماسک پیشنهاد داد که بخشی از سهام خود در تسلا را به بیت کوین تبدیل کند. او توصیه کرد که بیت کوین وارد ترازنامه مالی تسلا شود. این گفت‌وگو بعد از آن رخ داد که ایلان ماسک بیت کوین را کلمه امن خود توصیف کرد.

حالا تنها اندکی از زمانی می‌گذرد که ماسک عبارت #Bitcoin را به بیوگرافی توییتر خود اضافه کرد. این اتفاق پس از آن افتاد که ماسک در توییتی عجیب نوشت: صبح جمعه و پیش از تغییر بیوگرافی توییتر، ماسک در توییتی نسبتاً عجیب نوشت: با نگاهی به گذشته، می‌توان دید که این امر غیر قابل اجتناب بود.

برای درک اهمیت و اثر ایلان ماسک کافی است بدانید که دو دقیقه پس از توییت او قیمت بیت کوین جهشی ناگهانی را تجربه کرد و نزدیک ۱۴ درصد رشد داشت مرز ۳۶۷۰۰ دلار رسید.

حمایت ایلان ماسک از بیت کوین از این نظر مهم است که کمی بیش از یک سال پیش انتقادات به بیت کوین داشت و گفت که به نظرش اظهاراتش طرف‌داران کریپتو کارنسی را ناراحت می‌کند. او ادامه داد: بدیهی است که قوانین بسیاری در کشورهای مختلف وجود دارد. به طور معمول ول نقد برای معاملات استفاده می‌شود. برای اینکه معاملات غیرقانونی اتفاق بیفتد، باید از پول نقد برای معاملات قانونی نیز استفاده شود. این جا است که ارزهای دیجیتال وارد می‌شوند.

جالب است بدانید که ماسک از حامیان دوج کوین نیز هست و از آن استاندارد این ارز دیجیتال به‌عنوان عاملی یاد می‌کند که سیستم اقتصاد جهانی را تغییر می‌دهد.

جمع بندی

ورود ایلان ماسک به دنیای ارزهای دیجیتال مهم است. او یک سوپر میلیارد، یک مخترع خلاق و یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های روی زمین است. اراده ماسک می‌تواند آینده دنیای کریپتو کارنسی را تغییر دهد. کافی است ماسک بخشی از سهام تسلا یا اسپیس ایکس را به بیت کوین تبدیل کند، یک پروژه کریپتو کارنسی راه بیندازد یا هر نوع اقدامی عملی دیگری در حمایت از دنیای کریپتو کارنسی کند. طیفی از بازیگران بزرگ به تقلید از او وارد بازی می‌شوند.

با این وجود خیلی امیدوار نشوید. ماسک انسان باهوشی است و احتمال دارد صرفاً در حال نوسان گیری از بازار کریپتو کارنسی باشد. به این نمونه‌ها نگاه کنید. ساعاتی بعد از آن که ماسک در توییتی از بازی سایبرپانک به‌عنوان یک بازی خوب سهام شرکت سازنده آن ۲۰ درصد رشد کرد.

او یک بار دیگر هم در توییتی نوشت که به نظرش قیمت سهام تسلا بسیار بالا است. تنها دقایقی پس از انتشار  توییت سهام تسلا با افت شدید روبه‌رو شد که سهام‌داران را با شوک روبه‌رو کرد.

ماسک در سال ۲۰۱۸ نیز با انتشار یک پیام توییتری از خروج احتمالی تسلا از بورس حرف زد که با واکنش تند SEC مجبور به کناره‌گیری از ریاست هیئت مدیره‌ی این شرکت شد. پس توجه داشته باشید که شما با یک تاجر حرفه‌ای طرف هستید. همان قدر که احتمال ماندن ایلان ماسک در دنیای کریپتو کارنسی وجود دارد، امکان نوسان گیری از پول شما هم وجود خواهد داشت!

Share

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!