امروز برابر است با :18 September, 2021

شبکه چین لینک پلی بین دنیای بلاک چین با دنیای واقعی

اگر تنها اندکی اهل بازار ارزهای دیجیتال باشید در این مدت اسم توکن و شبکه چین لینک (Chainlink) را شنیده‌اید، پروژه‌ای که ارز دیجیتال در این چند ماه چند جهش خوب را تجربه کرده است. برای درک بهتر رشد چین لینک بد نیست بدانید که توکن این شبکه یعنی لینک (LINK) از ۲.۶ دلار در بهمن سال گذشته، اکنون به ۲۱.۷ دلار رسیده است و حتی در مقطعی ۲۴ دلار را نیز رد کرد.

اما چین لینک چیست و چرا در یک سال این‌قدر رشد کرد؟ به زبان ساده باید گفت چین لیکن یک شبکه اوراکل است که همچون اسمش می‌خواهد ارتباط دهند و پل باشد. چین لینک می‌خواهد پلی بین خدمات پرداختی مثل پی‌پل با شبکه‌های بلاک چینی مثل شبکه اتریوم و بیت کوین باشد. این شبکه در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد و توکنش در سال ۲۰۱۷ و طی یک عرضه اولیه در دسترس عموم کاربران قرار گرفت.

شبکه چین لینک و دغدغه حل مسئله اوراکل
احتمالاً همین حالا هم متوجه اهمیت شبکه چین لینک شده‌اید. چین لینک می‌خواهد پلی میان دنیای بلاک چین و دنیای بیرون باشد. این آرمان یکی از اهدافی است که در صورت عملی شدن می‌تواند دنیای بلاک چین و حتی اقتصاد دنیا را زیر و رو کند. پروژه‌های مختلفی مثل پاندی ایکس یا چیلیز هم چنین قصدی دارند، اما آن‌ها دنبال ساخت یک پل کوچک هستند و شبکه چین لینک دنبال ساخت پل بزرگ است.

راه حل شبکه چین لینک برای حل این مشکل استفاده از اوراکل‌ها است. چین لینک نحوه برقراری ارتباط گرفتن و فرستادن اطلاعات به بلاک چین را اصلاح کند. به طور سنتی این وظیفه توسط حسگرهایی انجام می‌شود که به آن‌ها اوراکل گفته می‌شود. اوراکل را می‌توان تقریباً برای نظارت بر روی هر چیزی عملیاتی کرد. اوراکل‌هایی وجود دارد که وضعیت آب و هوا، امتیازات ورزشی، موجودی حساب و ارزش سهام را کنترل می‌کند. این تنها چند مورد از کاربردهای اوراکل است.

اوراکل قابلیت استفاده از بلاک چین‌ها را گسترش می‌دهد زیرا آن‌ها در صورت رعایت پارامترهای خارجی، راهی قابل اعتماد برای راه انداختن قراردادهای هوشمند هستند. با این حال اوراکل‌ها متمرکز هستند و این تمرکز آن‌ها را به ضعیف‌ترین نقطه بلاک چین تبدیل می‌کند. اگر یک اوراکل خراب شود یا به هر شکلی آسیب ببیند کل شبکه به خطر می‌افتد.

باید بدانید ورود اطلاعات یکی از مهم‌ترین مراحل ایجاد بلاک چین است. بلاک چین‌ها تغییرناپذیر و مقاوم در برابر سانسور هستند. در نتیجه این مقاومت، اگر اطلاعات دریافتی آنها نادرست باشد، پاک کردن و اصلاح این داده‌ها بسیار دشوار است. چنین کاری در برخی از بلاک چین‌ها غیرممکن است. این مسئله در جامعه توسعه دهندگان به عنوان “مشکل اوراکل” شناخته می‌شود. شبکه چین لینک تلاش می‌کند تا از طریق ادغام پروتکل‌های مختلف نسل بعدی به این مسئله را سامان دهد.

شبکه چین لینک چطور کار می‌کند؟
چین لینک به دنبال ایجاد اولین شبکه اوراکل بلاک چین است. یک شبکه بلاک چین اوراکل می‌تواند از همان فناوری‌هایی که در بلاک چین‌های سنتی وجود دارد استفاده کند تا از عملکرد درست گره‌ها و صحت داده‌های آنها اطمینان حاصل کند.

در اکوسیستم چین لینک، این فرایند زمانی شروع می‌شود که کاربر درخواست یک قرارداد درخواست کننده (Requesting Contract) را برای کسب اطلاعات می‌دهد. این اعلان به عنوان یک رویداد بلاک چین در شبکه لیست می‌شود. این لیست سپس یک قرارداد توافق نامه سطح خدمات چین لینک (SLA) ایجاد می‌کند. این قرارداد نیز سه قرارداد دیگر را در سیستم راه اندازی می‌کند.

قرارداد اعتبار چین لینک
قرارداد اعتبار (Reputation Contract) چین لینک اول صحت اوراکل را تأیید می‌کند. این کدگذاری تاریخچه هر اوراکل را مرور می‌کند. این سیستم به مشارکت‌های گذشته این اوراکل و میزان صحت آن‌ها می‌پردازد در پایان ارزیابی اوراکل رتبه‌ای را دریافت می‌کند، این رتبه به سیستم کمک می‌کند تا به راحتی از بهترین اوراکل‌ها استفاده کند.

قرارداد تطبیق سفارش چین لینک
قرارداد تطبیق سفارش (Order-Matching Contract) چین لینک درخواست را به گره‌های شبکه چین لینک می‌رساند. وقتی گره‌ها این درخواست را دریافت می‌کنند آن را به مزایده می‌گذارد. سیستم به طور خودکار تعداد گره‌ها و نوع گره مورد نیاز برای تکمیل درخواست را با استفاده از پیش نیازهای از پیش برنامه‌ریزی‌شده پیکربندی می‌کند.

قرارداد تجمیع چین لینک
قرارداد تجمیع (Aggregating Contract) چین لینک آخرین قرارداد از قراردادهای سه‌گانه‌ی شبکه چین لینک است. این قرارداد داده‌های نادرست را تطبیق می‌دهد. سیستم تمام داده‌هایی را که بررسی‌ها و تعادل‌های قبلی را به اتمام رسانده‌اند بررسی می‌کند. هر داده‌ای که مطابق با ورودی‌های دیگر شبکه نباشد، نادیده گرفته می‌شود. پس از اتمام این مرحله، داده‌ها تأیید شده و در دسترس بلاک چین قرار می‌گیرند.

مزایای چین لینک
چین لینک مزایای عمده‌ای برای شبکه دارد. اوراکل‌ها برای گسترش شبکه مهم هستند. آنها در هسته برخی از هیجان‌انگیزترین تحولات شبکه قرار دارند. به عنوان مثال صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از اوراکل‌ها قیمت ارزهای دیجیتال را بدون ارائه دفتر سفارش تعیین می‌کنند.

چین لینک به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا از این فناوری قدرتمند به روش بدون نیاز به اجازه استفاده کنند. کاربران می‌توانند اطمینان داشته باشند که داده‌های دریافتی فاسد، نادرست و به موقع نیستند. در صورت خرابی یک گره، سیستم به طور خودکار آن را با گره‌هایی با رتبه‌های بالاتر جایگزین می‌کند.

کاربردهای چین لینک
آن چنان که گفته شده چین لینک با دست گذاشتن روی اوراکل‌ها می‌خواهد پلی بزرگ بین دنیای بلاک چین و دنیای واقعی بزند و آرزویی قدیمی را برآورده کند. در این جا چند نمونه را با هم مرور می‌کنیم.

صرافی‌های غیرمتمرکز
آن چنان که پیش از نیز اشاره شد یکی از کاربردهای مهم شبکه چین لینک در صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال است. چین لینک با ارائه یک روش جدید امکان دسترسی قراردادهای هوشمند به حاسب‌های خارج از زنجیره بلاک چین را برای هر دو طرف فراهم می‌کند. این اتفاق در حالی می‌افتد که هیچ نیاز به اتصال به کیف پول نیست.

ایجاد شبکه و تنوع در سیستم پرداخت
یکی از نقاطی که چین لینک از روز نخست انگشت روی آن گذاشت ایجاد شبکه پرداخت است. این کار امکان دسترسی آسان به قراردادهای هوشمند توسط ارائه دهندگان کارت‌های اعتباری توسط ارز دیجیتال چین را ممکن می‌کند. این قابلیت باعث می‌شود امکان ایجاد شبکه‌های پرداختی مثل پی‌پل ممکن شود.

یکی از کاربردهای چین لینک استفاده از آن جهت سیستم‌های پرداختی است. در قرارداد هوشمند شما به سادگی می‌توانید با توکن یا کوین یک بلاک چین به سادگی عمل پرداخت را انجام دهید. با این وجود وقتی نوبت به کوین یا توکن غریبه می‌رسد حسابی به مشکل می‌خورید. قرارداد هوشمندی در دنیای واقعی کاربردی خواهد بود که امکان پرداخت متنوعی داشته باشد، چین لینک این امکان را فراهم می‌سازد.

در مجموع باید گفت که چین لینک اجازه می‌دهد که ارائه دهنده قراردادهای هوشمند، پرداخت خود را در دفتر کل توزیع شده هر ارز دیجیتال دیگری انجام دهد. در نتیجه کسی که قرارداد هوشمند را راه اندازی می‌کند از بیت کوین تا ریپل گزینه‌های گسترده‌ای برای انتخاب دارد.

پرداخت بانکی
یکی از مهم چین لینک امکان اتصال قراردادهای هوشمند به سیستم‌های بانکی و ایجاد اپلیکیشن است. این کار بخش از پل بزرگ شبکه چین لینک برای اتصال بلاک چین به دنیای واقعی است. به این شکل سازندگان و توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند مختلفی از بانک‌ها را در قراردادهای هوشمند قرار می‌دهند. این مسئله امکان بهره‌مندی از امتیازی مثل سوئیفت را به آن‌ها می‌دهد.

نگاهی به توکن لینک
آن چنان که می‌دانید شبکه چین لینک نیز توکن خاص خود یعنی لینک را دارد که در نسبت به یک سال قبل قیمتش ۹ برابر شده است. این عملکرد برای توکن لینک فوق‌العاده است. ارزش بازار لینک حدود ۹ میلیارد دلار است و در رتبه آن در بازار ارز دیجیتال ۷ است. اوج قیمت این ارز دیجیتال تاکنون ۲۴.۷۶ دلار بوده است که در ۲۴ ژانویه به ثبت رسیده است.

عرضه اولیه یا همان ICO توکن لینک در تابستان ۲۰۱۷ انجام شد و طی آن ۳۵۰ میلیون توکن لینک که معادل ۳۵ درصد است در بین کاربران توزیع شد. ۳۵۰ میلیون توکن دیگر نیز به نودها رسید. باقی مانده توکن‌ها برای توسعه شبکه در اختیار شرکت باقی ماند.

شرکای چین لینک
پروژه‌های نوظهور و خلاقانه زیادی در دنیای کریپتو کارنسی رخ می‌دهد. برای شناسایی پروژه‌های خوب یکی از راه‌ها نگاه به شرکای آن است. مشارکت‌هایی که چین لینک انجام داده است نیز بخشی توانایی آن‌ها است. مشارکت با سوئیفت بزرگ‌ترین مشارکت شبکه چین لینک است، اما تنها شراکت مهم آن‌ها نیست.

زیپ لاین او اس(Zeppelin OS): سیستم عاملی است که به طور اختصاصی برای ایجاد قراردادهای هوشمند ساخته شده است.

ریکوئست نتورک(Request Network): یک بستر تریدیدینگ که هدف آن استاندارد بودن مبادله فیات و ارزهای دیجیتال است.

سیگنال کپیتال(Signal Capital): یک شرکت مالی خصوصی مستقر در لندن است.

همان‌طور که می‌بینید شبکه چین لینک از زمان راه اندازی در شبکه اصلی اتریوم در حال اضافه کردن شرکای جدید به لیست خود بوده است. می‌شود گفت اولویت چین لینک کسب شریک قدرتمند، به جای بازاریابی بین کاربران بوده است. شاید بتوان گفت هفته‌ای نیست که چین لینک یک شرکت را به لیست شرکای خود اضافه نکند.

اجازه بدهید در این جا به نکته‌ای اشاره کنیم. برخی گوگل را نیز در لیست شرکای کاری شبکه چین لینک می‌آورند، اما این برداشت اشتباه است. همین مسئله درباره سوئیفت، یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های مالی بین بانکی نیز صادق است. هم گوگل و هم سوئیفت از چین لینک استفاده‌هایی کردند که به خودی خود ارزشمند است، اما نشان شراکت نیست.

تیم شبکه چین لینک
شبکه چین لینک پروژه‌ای بوده که سال‌ها زیر نظر اهالی دنیای بلاک چین بوده است. این پروژه برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ با نام SmartContract.com وارد بازار شد. اندکی پس از راه اندازی، نام آن به چین لینک تغییر یافت تا بازار و هدف اصلی پلت فرم را بهتر نشان دهد.

تیم چین لینک از حرفه‌ای دنیای بلاک چین و غیر بلاک چین تشکیل شده است. بنیان‌گذار و مدیر عامل شبکه چین لینک سرگئی نظروف (Sergey Nazarov) یکی از پیش‌گامان قراردادهای هوشمند است. او وقتی وارد دنیای قرارداد هوشمند شد که بسیاری حتی نمی‌دانستند قرار داد هوشمند چیست.

چین لینک از این نظر جالب است که آنها هیچ نقشه راه رسمی و اعلام شده‌ای ندارند. در عوض به نظر می‌رسد که تیم ترجیح می‌دهد با سرعت لازم برای دستیابی به بهترین نتیجه کار کند. برای دریافت ایده‌های چین لینک می‌توانید کار تیم بر را بر روی Pivotal Tracker ، ابزاری برای مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری، بررسی کنید.

جمع بندی
شبکه چین لینک پروژه خوبی است و توکن خوبی هم دارد که در کیف پول‌هایی مثل کوینومی نیز قابل ذخیره است. وقتی به نمودار قیمت توکن لینک نگاهی می‌اندازیم می‌بینیم این رشد بیش از ۴۵۰۰ درصدی این قدر عجیب بود که رشد عجیب سال ۲۰۱۸ بازار اصلا در آن به چشم نمی‌آید.

یکی از دلایل رشد چین لینک لیست شرکای کوچک، متوسط و بزرگ آن است که هر روز در حال گسترش است، اما مسئله دیگر نقش اوراکل‌های در دنیای دیفای به خصوص صرافی‌های غیرمتمرکز است. سال ۲۰۲۰ سال دیفای و صرافی‌های غیرمتمرکز بود و همین مسئله حسابی به چین لینک پروبال داد. بسیاری از پروژه‌ها به جای استفاده از اوراکل بومی ترجیح می‌دهند از اوراکل شبکه چین لینک استفاده کنند.

واضح است که چین لینک قصد دارد به چیزهای بزرگی دست یابد. در روزهای آغازین این پروژه، شبکه چین لینک به ارتباط نزدیک خود با ۴chan معروف بود. این سایت به دلیل محتوای بحث برانگیز آن شناخته شده است. کاربران ۴chan درباره لینک به طور بی وقفه پست می‌کردند و همین باعث شد بسیاری چین لینک را یک شوخی بدانند.

چین لینک به طور روشنی خوش آینده است و روزهای خوبی در پیش دارد، اما موفقیت نهایی آن به عوامل زیر وابسته است:

پذیرش جهانی قراردادهای هوشمند.

تقاضا برای اوراکل‌های غیرمتمرکز برای قراردادهای هوشمند.

توانایی شبکه چین لینک برای تبدیل شدن به یک راه حل غیر متمرکز قابل اعتماد و مطمئن.

شبکه چین لینک مشکلات بسیاری پیش روی خود دارد، اما بی‌تردید امروز پیشروترین پروژه‌ای است که قصد پیوند زدن دنیای بلاک چین و دنیای واقعی را دارد. این پروژه شرکای بزرگی دارد و در آینده نیز شرکای بزرگ‌تری را جذب می‌کند، در نتیجه آینده آن جذاب، پیچیده و بزرگ است. با این همه برای سرمایه‌گذاری در چین لینک و هر ارز دیجیتال دیگری مطالعات دقیقی بکنید. مقالات این چنین صرفاً قصد دارد شما را با پروژه‌های مختلف آشنا کند و پیشنهاد سرمایه‌گذاری حساب نمی‌شود.

منبع: Securities / Coinbureau

Share

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!