امروز برابر است با :18 September, 2021

نهنگ های بیت کوین و نقش آن‌ها در نوسانات قیمت

اگر رکورد شکنی‌های قیمت بیت کوین در این مدت را دنبال کرده باشید حتماً اصطلاح نهنگ های بیت کوین به گوشتان خورده است. اخبار این روزها پر از تیترهای شبیه این‌ها است: نهنگ‌های بیت کوین قیمت را افزایش دادند، نهنگ‌ها قیمت بیت کوین را کاهش دادند، نهنگ‌های بیت کوین، کوین‌ها را به کیف پول انتقال دادند.

بر اساس تعریف اینوستو پدیا (investopedia)، نهنگ های بیت کوین اصطلاحی است که به افراد یا نهادهایی گفته می شود که مقادیر زیادی بیت کوین را در اختیار خود دارند. بر این اساس حدود ۱۰۰۰ نفر هستند که ۴۰ درصد زار را در اختیار دارند. به طور معمول نهنگ به کسی گفته می‌شود که بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزار بیت کوین داشته باشد. نهنگ می‌تواند یک شخص یا یک نهاد مثل یک صرافی یا شرکت سرمایه‌گذاری باشد.

بر اساس گزارش تلگراف طبق داده‌های موجود، حدود ۱۳ درصد از کل بیت کوین یا حدود ۸۰ میلیارد دلار آن در بیش از ۱۰۰ کیف پول فردی قرار دارد. همچنین ۴۰ درصد بالای بیت کوین که تقریباً معادل ۲۴۰ میلیارد دلار است، در اختیار ۲۵۰۰ کاربر از ۱۰۰ میلیون کاربر قرار دارد.

چرا نهنگ های بیت کوین اهمیت دارند؟

نهنگ‌ها توانایی دست‌کاری بازار ارزها دیجیتال به خصوص بیت کوین را دارند. برای درک اهمیت نهنگ‌های بگذارید یک ماجرا را مرور کنیم. در ۱۸ آوریل ۲۰۱۸ که یک نفر با فروش شش هزار و پانصد عدد بیت کوین توانست در عرض بیست دقیقه ارزش این ارز دیجیتال را به اندازه‌ی دویست دلار پایین آورد. در نمونه‌ای دیگر در ۵ اکتبر ۲۰۱۴ که قیمت بیت‌کوین تقریباً ۳۲۰ دلار بود و روند نزولی هم داشت، یک تریدر بی‌نام و نشان تصمیم گرفت ۳۰ هزار بیت کوین‌های خود را ۳۰۰ دلار بفروشد. با توجه به قوانین دنیای کریپتو کارنسی کسی نمی‌توانست جلوی او را بگیرد. همین مسئله قیمت‌ها را جا به جا کرد.

اگر اهل بازار سکه و طلا باشید حتماً این تصویر برای شما آشناست. شنیده‌اید که یک نفر توانسته قیمت سکه را ۱۰۰ هزار تومان ارزان یا گران کند. کسی که نه بانک مرکزی وصل است و نه از بازارگردان‌های نزدیک به آن است. این افراد با سرمایه شخصی کلان خود تعداد زیادی سکه را می‌فروشند و قیمت را جا به جا می‌کنند. ما این چهره‌ها را سلطان سکه و طلا می‌نامیم. سلطان‌های بیت کوین نهنگ‌های آن هستند.

خرید و فروش توسط نهنگ های بیت کوین و حتی انتقال بیت کوین به کیف پول‌ها هر کدام می‌تواند سیگنالی به بازار باشد. به بیان دیگر رفتار نهنگ‌ها می‌تواند آینده بازار را نشان دهد.

پامپ و دامپ بازار با نهنگ‌ها و افزایش قیمت بیت کوین

توانایی نهنگ‌ها در تأثیر گذاری بر روی بازار را می‌توان در دو عبارت بامپ (Pump) و دامپ (Dump) خلاصه کرد. پامپ عبارت از بالا کشیدن و دامپ عبارت از پایین کشیدن قیمت توسط استراتژیست‌ها و سرمایه‌داران بازار است. پامپ و دامپ استراتژی اخلاقی و درستی نیست و در مواردی می‌تواند جرم و اختلال در بازارهای مالی تلقی شود. اما باید بدانید که چنین قانونی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در ادامه به نقش نهنگ‌ها به دامپ و پامپ می‌پردازیم.

پامپ: در بازاری که داشتن یک بیت کوین هم این روزها ساده نیست داشتن چند ده هزار یا چند صد هزار بیت کوین به شما اجازه می‌دهد که دست به خیلی کارها بزنید. کافی است نهنگ‌های بیت کوین تصمیم بگیرند شروع به خرید با حجم بالا کنند، این کار باعث افزایش جدی قیمت می‌شود. این مسئله در بازاری مثل بیت کوین حتی با خریدهای کوچک هم ممکن است. اما چرا؟ کیف پول‌های نهنگ‌ها روی شبکه بیت کوین قابل مشاهده است و هر خرید و فروشی به گونه‌ای تفسیر می‌شود، چند خرید کوچک از سوی یک نهنگ، می‌تواند در حکم یک سیگنال ظاهر شود.

در این زمان شما به عنوان یک سرمایه‌گذار کوچک به رفتار نهنگ‌ها نگاه می‌کنید و حسابی به خرید بیت کوین علاقه‌مند می‌شوید. تنها یک لحظه تصور کنید به شما بگویند که سلطان سکه در حال خرید سکه است، آن وقت شما هم به دنبال خرید سکه نمی‌روید؟ با این کار سرمایه‌گذاران کوچک اندک اندک به دنبال خرید بیت کوین می‌روند و موج جدید افزایش قیمت آغاز می‌شود. اینجا است که سود اصلی نهنگ های بیت کوین آغاز می‌شود. اگر نهنگ‌ها قیمت را هزار دلار افزایش دادن، خریداران کوچک قیمت را پنج هزار دلار افزایش می‌دهند. خریدار کوچک این جا درگیر هیجان می‌شود، اما نهنگ می‌داند که این پامپینگ است و در یک نقطه مطلوب از بازار خارج می‌شود. بعد از این اتفاق قیمت به جای اصلی خود باز می‌گردد و حتی گاهی از قیمت قبلی هم چندین درصد کم‌تر می‌شود.

همین پامپ و دامپ‌ها یکی از اصلی‌ترین عوامل موثر در افزایش قیمت بیت کوین شناخته می‌شود. به تازگی نیز چند موسسه معتبر گفته‌اند که تنها چیزی که می‌تواند باعث جهش بیت کوین به بالای ۴۰ هزار دلار شود حمایت نهنگ‌ها از این ارز دیجیتال و افزایش خرید بیت کوین است.

دامپ: وقتی پامپ تمام می‌شود و قیمت به سمت پایین می‌رود سرمایه‌گذاران خرد عموماً به خرید بیشتر تحریک می‌شوند، چون فکر می‌کنند قیمت واقعی بیش از این است. اما این اشتباه آن‌ها باعث سود چند برابری نهنگ های بیت کوین می‌شود و آن‌ها بیت کوین‌های خود را به قیمت بالاتری می‌فروشند. در این حالت باید نهنگ‌ها را نهنگ‌های قاتلی دانست که پس از کسب سود خود بدون سروصدا از بازار خارج می‌شوند. در این وضعیت سرمایه‌گذار خرد فکر می‌کند که با ماندن در بازار سود خواهد کرد، اما این‌طور نیست. او در بازار به انتظار موجی دیگر می‌نشیند، موجی که باز هم نهنگ‌ها بر آن سوار هستند.

چه کسانی نهنگ شدند؟

احتمالاً این سؤال برای شما هم پیش آمده است که با قیمت ۳۰ هزار دلاری بیت کوین چه کسی توان خرید ۱۰ هزار بیت کوین و بیشتر را دارد؟ پاسخ ساده است. نهنگ‌های ارزهای دیجیتال به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند. یک گروه افرادی شبیه ساتوشی ناکاموتو  هستند که از سال‌ها پیش بیت کوین جمع کرده‌اند و بخشی دیگر شرکت‌هایی مثل گری اسکیل یا ماکرواستراتژی هستند که در این سال‌ها با سرمایه نهادی خود به نهنگ های بیت کوین تبدیل شده‌اند. در مجموعه سه دسته نهنگ را می‌توان شناسایی کرد.

نهنگ‌های قدیمی: سردمدار این نهنگ‌های ساتوشی ناکاموتو  با یک میلیون بیت کوین است. او خالق بیت کوین است و در روزهای اول دست به استخراج این ارز دیجیتال زد. بسیاری دیگر نیز مثل او در روزهای نخست دست به استخراج گسترده بیت کوین زدند و حالا تبدیل به نهنگ‌های قدیمی یا پیش‌کسوت شده‌اند. هویت برخی از نهنگ‌ها مشخص نیست.

نهنگ‌های نهادی: این نهنگ‌ها شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کلیه سرمایه‌گذاران نهادی می‌شود. از جمله مشهور‌ترین این نهنگ‌ها می‌توان به گری اسکیل و حتی پی‌پل اشاره کرد.

صرافی‌ها: هر چند قرار دادن صرافی‌ها در این لیست منصفانه نیست ولی واقعیت این است که صرافی بایننس نیز یکی از بزرگ‌ترین نهنگ‌های بیت کوین به حساب می‌آید.

نهنگ های بیت کوین و تسلط بر آلت کوین‌ها

وقتی شما از قدیمی‌ترین دارندگان بیت کوین باشد طبیعی به نظر می‌رسد که از نهنگ‌های دنیای آلت کوین‌ها نیز باید. سو ژو (Su Zhu)، مدیرعامل و معاون ارشد سرمایه‌گذاری صندوق تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital) یکی از کسانی است که مهر تایید بر این مسئله می‌زند.

او در تحلیل این مسئله می‌گوید: نهنگ‌های بیت کوین، بزرگ‌ترین حفظ کنندگان آلت کوین‌ها هم هستند. این گزاره همیشه برقرار بوده و احتمالاً برقرار خواهد ماند. این مسئله البته ربطی به کیفیت بیت کوین یا آلت کوین‌ها ندارد.

بر اساس گزارش مؤسسه تحلیلی سانتیمنت (Santiment) در گزارشی که منتشر کرده عنوان کرده است که در ۷۲۷ واحد از ۸۵۵ دارایی دیجیتالی که داده‌های درون‌زنجیره‌ای آن‌ها مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته‌اند، بیش از ۵۰ درصد دارایی‌ها در اختیار ۱۰۰ آدرس قرار دارد.ناا

این ادعاهای با دو مسئله بنیادین نیز سازگار است. نخستین این که قدمت نهنگ های بیت کوین باعث می‌شود آن‌ها به طور طبیعی پیشگاه بسیاری از ارزهای دیجیتال مثل اتریوم باشند. مسئله دوم هماهنگی بالا و پایین‌های بازار بیت کوین با آلت کوین‌ها است. هرچند پرچمداری بیت کوین در این مسئله موثر است، اما همه مسئله این نیست. برای نمونه در مارچ گذشته بهای بیت کوین به مرز ۴ هزار دلار رسید و به دنبال آن قیمت اتریم هم تا ۶۰ درصد کاهش یافت.

بیت کوین دام نهنگ‌ها است؟

جالب است که بدانید برخی حسابی به نهنگ های بیت کوین و البته خود این ارز دیجیتال مشکوک هستند و نقدهای تندی را متوجه این ارز دیجیتال می‌کنند. از جمله این افراد می‌توان به نوریل روبینی(Nouriel Roubini) اقتصاددان برجسته‌ی آمریکایی اشاره کرد که معتقد است بازار بیت کوین تحت کنترل نهنگ‌ها است و سرمایه‌گذاران خُرد در حکم ماهی‌های کوچکی هستند که شکار می‌شوند.

او با تاکید بر موضع خود می‌گوید: قیمت بیت کوین تنها در عرض چند دقیقه بیش از ۱۵ درصد کاهش می‌یابد. این به آن معنا است که ما با یک بازار تقلبی، دست‌کاری شده و تحت کنترل نهنگ‌ها طرف هستیم. در این بازار ۹۰ درصد تراکنش‌های کاذب است چون صرافی‌های حجم نقدینگی خود را بالاتر از چیزی که هست نشان دهند. این یک کلاهبرداری است.

شاید با نظر روبینی درباره بیت کوین به عنوان یک کلاهبرداری موافق نباشیم اما واقعیت این است که نهنگ‌ها در تمام سال‌های اخیر در حال شکار ماهی‌های کوچک بازار بوده‌اند. بر اساس داده‌هایی که اخیراً منتشر شده است نهنگ‌ها پس از افت شدید قیمت در سال ۲۰۲۰ تا مدت‌ها حتی یک بیت کوین را نیز نفروختند و تنها به جمع آوری بیت کوین پرداختند. در این بازه تعداد سرمایه‌گذارانی با ۱۰۰ بیت کوین یا کمتر به طور محسوسی کاهش یافت. بیت کوین کلاهبرداری نیست، ولی نهنگ‌های آن حتماً نهنگ‌های قاتل و پول دوستی هستند.

رشد محسوس نهنگ های بیت کوین

همین رویکرد نهنگ‌ها باعث رکورد شکنی تعداد آن‌ها شده است. بر اساس گزارش‌های مختلف شمار آدرس‌های متعلق به نهنگ‌های بیت کوین، به بیش از ۲۴۰۰ عدد رسیده که بالاترین میزان در تاریخ بیت کوین است. از آغاز سال میلادی جدید بیش ۱۶۰ نهنگ به شمار نهنگ‌های بیت کوین اضافه شده است. بر اساس آمار گلاسنود (Glassnode) ارائه داده است هر چند اکنون بیش از ۲۴۰۰ کیف پول با بیش از ۱۰ هزار بیت کوین وجود دارد، اما این کیف‌ پول‌ها می‌توانند متعلق به چند فرد باشند یا یک فرد چند کیف پول داشته باشد. بخشی از رشد نهنگ های بیت کوین محصول کاهش ارزش دلار و سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال است.

مشهورترین نهنگ ها

آن چنان که گفته شده بخش مهمی از نهنگ های بیت کوین چهره‌هایی هستند که در روز اول روی این ارز دیجیتال حساب کردند و حالا سرمایه خوبی به جیب زده‌اند. با هم بخشی از مشهورترین نهنگ‌ها را مرور می‌کنیم.

ساتوشی ناکاموتو

بله همان‌طور که گفته شد، ساتوشی ناکاموتو خالق و اولین ماینر بیت کوین یکی از نهنگ‌های مشهور این ارز دیجیتال است. بر اساس اطلاعات موجود ادعا شده که او چیزی بیش از ۱ میلیون بیت کوین دارد. این مسئله ساتوشی را به یک از میلیاردهای روی کره زمین و البته بزرگ‌ترین نهنگ دنیای بیت کوین تبدیل می‌کند. به گفته علاقه‌مندان دنیای کریپتو کارنسی بیت کوین‌های ساتوشی روی چند آدرس ذخیره شده است.

دوقلوهای وینکلواس

تایلر و کامرون وینکلواس دو تن از مشهورترین چهره‌های دنیای ارز دیجیتال و مالک صرافی جمنی هستند. این دو برادر میلیارد پس از طرح دعوی علیه مارک زاکربر  در سال ۲۰۰۴ توانستند برای سرقت ایده‌ی فیسبوک توسط او ۶۵ میلیون دلار خسارت دریافت کنند. این دو بخش مهمی از این خسارت روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کردند. وینکلواس در سال ۲۰۱۳ و زمانی که هر بیت کوین فقط ۱۲۰ دلار بود ۱۱ میلیون دلار معادل ۹۳ هزار واحد بیت کوین خریدند. آن‌ها کلیدهای خود را کیف پول‌‌های کاغذی و در چند صدق امانات مختلف حفظ می‌کنند.

بری سیلبرت

بری سیلبرت را با گری اسکیل می‌شناسیم، اما خود به تنهایی یکی از نهنگ‌های شناخته شده بیت کوین است. گفته شده است که سیلبرت کسی بود که ۴۸ هزار بیت کوین مصادره شده از سیلک رود را از دولت آمریکا خرید.

تیم دراپر

تیم دراپر نیز یکی دیگر از چهره‌های شناخته شده دنیای بیت کوین است که در سال ۲۰۱۴ چیزی بیش از ۲۹ هزار بیت کوین را در برابر ۱۴ میلیون دلار خرید.

جمع بندی

خوب یا بد، نهنگ های بیت کوین واقعیت غیر قابل انکار این بازار هستند. آن‌ها بنا بر طبیعت رقابتی بازار دنبال چاق شدن هستند و در این راه به کسی رحم نمی‌کنند. با این همه رصد رفتار نهنگ‌ها و آشنا بودن به جو بازار به شما کمک می‌کند تا بتوانید در برابر شکار شدن مقاومت کنید. برای این کار باید توان تحلیل و مطالعه خود را بیش از پیش افزایش دهد.

در آخر باید بدانید بخشی از نهنگ‌های بیت کوین تبهکاران هستند. از میان ۳۲ کیف پول بزرگ بیت کوین، ۳ مورد از آنها به فعالیت‌های تبهکارانه ارتباط دارد. این سه کیف پول دربردارنده ۱۲۵ هزار بیت دارند. این پول‌ها در حوزه پول‌شویی و قاچاق مواد خرج می‌شوند. بخشی از کیف پول‌های نهنگ‌ها نیز نزدیک به ده سال است که فعال نیست. به باور بسیاری کلید این کیف پول‌ها گم شده و این بیت کوین‌ها دیگر به چرخه باز نمی‌گردند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!