امروز برابر است با :20 September, 2021

نکسو (Nexo) چیست؟ نحوه استخراج آن

نکسو (NEXO) یک پروژه مبتنی بر بلاکچین است که توسط یکی از شرکت‌های مطرح حوزه فین تک توسعه یافته و بهز ارائه شده است. بلافاصله پس از این که پروژه نکسو (NEXO) به مرحله بهره برداری رسید، توجه بسیاری از کاربران جامعه رمزارز به این پروژه جلب شد. پروژه نکسو (NEXO) ارائه دهنده یک سیستم وام دهی بر بستر بلاکچین است که کاربران با استفاده از آن می توانند از ارزهای دیجیتال خود به عنوان وثیقه استفاده کرده و در ازای آن وام دریافت کنند.
دارندگان ارز دیجیتال نکسو (NEXO) قادرند تا با حفظ مالکیت بر دارایی های رمز ارز خود، ارز فیات مانند دلار، یورو و … را دریافت نمایند. نحوه استفاده از سیستم وام گیری نکسو (NEXO) بدین شکل است که کاربران در ازای استیک کردن دارایی خود در این پلتفرم، دارایی خود را به صورت وثیقه به نکسو واگذار کرده و در ازای این کار، از شبکه پول دریافت می کنند.
بدین ترتیب در صورتی که افراد بخواهند وام بگیرند، به محض به وثیقه گذاشتن دارایی خود می توانند مبلغ مورد نظر را دریافت کرده و پس از ارائه مبلغ بدهی می توانند به سرعت رمزارزهای خود را پس بگیرند.

نکسو (NEXO) چیست؟

به طور کلی نکسو (NEXO) یک شبکه مبتنی بر بلاکچین است که بر وام دهی با پشتوانه رمزارز تمرکز دارد. کاربران با وثیقه گذاری ارزهای دیجیتالی که در این پلتفرم پشتیبانی می شوند، وام هایی به صورت ارزهای فیات دریافت می کنند. کاربرانی که قصد دریافت وام از این بستر را دارند، می توانند در ازای سپرده گذاری رمزارزها خود، وام را به صورت ۴۵ ارز فیات متفاوت و یا استیبل کوین هایی مانند تتر دریافت کنند.
پلتفرم نکسو همچنین از بیش از ۲۰ رمزارز مانند، بیت کوین، اتریوم، کاردانو، مونرو، BNB و سایر ارزهای مطرح بازار حمایت کرده و پرداخت وام ها نیز با استفاده از همین ارزها و همچنین ارز دیجیتال NEXO صورت می گیرد.

هدف از توسعه نکسو (NEXO)

براساس مطالب منتشر شده در وبسایت رسمی نکسو، این پلتفرم اولین سیستم وام دهی آنی در قالب رمزارز است. این پروژه با استفاده از مدل خلاقانه خود به کاربران وام داده و مبلغ هر وام، بسته به میزان وثیقه گذاری توسط کاربران است.
روند وام گیری از پلتفرم نکسو بسیار ساده و سریع است. با این حال نکته ای که باید بدان توجه شود این است که سقف وام به قیمت ارزهای دیجیتال در همان زمان وام گیری بستگی دارد. به عبارت دیگر درصورتی که ارزش رمزارزی که وثیقه گذاری شده است افزایش یابد، سیستم اوراکل نکسو به صورت خودکار سقف وام را افزایش می‌دهد. به طور کلی حداقل و حداکثر مبلغ وام بین ۵۰۰ دلار و ۲ میلیون دلار است.

نحوه کارکرد بلاکچین نکسو (NEXO)

به منظور دریافت وام از پلتفرم نکسو، کاربران در ابتدا باید در وبسایت nexo.io ثبت نام کرده و ارزهای دیجیتال سازگار با این پلت فرم را به کیف پول نکسو واریز نمایند. پلت فرم نکسو از ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین، اتریوم، XRP، لایت کوین، تتر، استلار، BNB و NEXO پشتیبانی کرده و کاربران می‌توانند این ارزها را به کیف پول نکسو واریز نمایند.
پس از انجام مراحل بالا، کاربران در طی یک روند دقیق، احراز هویت شده و تایید می شوند.
پس از مراحل احراز هویت، رمزارزهایی که در کیف پول نکسو انتقال داده شده اند، توسط این بلاکچین تایید می شود. سپس اوراکل بلاکچین نکسو به صورت اتوماتیک جزییات وام را مورد بررسی قرار داده و میزان وام را تعیین می کند. کاربران می توانند به صفحه Withdraw Loan مراجعه نموده و میزان وام خود را مشاهده کنند. پس ازاین مرحله، کاربران با ارائه یک حساب بانکی و یا آدرس تتر، روش دریافت ارز خود را مشخص می کنند.
دریافت وام از نکسو (NEXO) به دلیل روند احراز هویت کاربران و بررسی های قانونی ممکن است تا ۳ روز کاری به طول بی‌انجامد.
بازپرداخت وام در نکسو (NEXO) نیز بدین شکل است که کاربران می توانند در هر زمان، هر میزان مبلغی که می خواهند بازگردانند را با ارزهای فیات و یا استیبل کوین ها به شبکه تحویل دهند. ارزهای فیاتی را که پلتفرم نکسو به عنوان بازپرداخت می پذیرد شامل دلار، یورو، پوند، دلار استرالیا و نیوزلند است. ارزهای مورد قبول بازپرداخت نیز شامل بیت کوین، اتریوم، XRP، استیبل کوین ها و توکن NEXOاست.

ویژگی‌های بلاکچین نکسو (NEXO)

یکی از ویژگی های بارز پلتفرم نکسو (NEXO) که کاربران زیادی را به سمت خود کشانده است، نقدینگی بالای این بستر است که این مزیت در سایر بلاکچین ها کمیاب است. حال با این وجود که برداشت سرمایه بالا همچنان در نکسو مشکل است، این شرکت کارت‌های اعتباری رایگانی را به کاربران ارائه می دهد که با استفاده از آن ها، کاربران می توانند به صورت روزانه پرداخت های خود را به انجام برسانند. به علاوه موارد فوق، با استفاده از این بلاکچین، مشتریان قادرند تا با استیک کردن دارایی های خود، سود دریافت کرده و از مزایای نکسو بهره مند شوند.
در دنیای امروزی، انواع مختلفی از وام ها هرروزه درحال ارائه هستند. در همین راستا استفاده از دارایی های دیجیتال و رمزارزها به منظور وثیقه گذاری یک روش امن و سودآور است و نکسو از اولین پروژه هایی است که این امر را ممکن می سازد. و اما در این جا این سوال پیش می‌آید که باوجود وام های بانکی، چرا کاربران نکسو را ترجیح می‌دهند؟
وامی که پلتفرم نکسو ارائه می دهد تاحدودی شبیه به وام های بانکی است با این تفاوت که نحوه پرداخت در آن به شکل متنوعی است. به عنوان مثال زمانی که کاربران از وام بانکی استفاده می کنند، نحوه بازپرداخت آن به صورت ماهانه است. این درحالی است که در نکسو، کاربران نحوه بازپرداخت را به اختیار خود انتخاب می کنند. وام نکسو شامل نرخ درصد سالانه ثابتی است که در صورت استفاده از توکن NEXO به منظور بازپرداخت، از ۸ درصد آغاز می شود. این نرخ سالانه برای بازپرداخت با استفاده از سایر ارزها ۲۴.۹ درصد محاسبه می شود.
نکته دیگری که نکسو را از وام های بانکی جدا می کند این است که کاربران هرچند باری که بخواهند می توانند از میزان اعتبار خود وام بگیرند. البته این امر تا زمانی امکان پذیراست که نسبت وام دریافتی به میزان دارایی حفظ شده و به عبارتی ضمانت کافی در حساب نکسو موجود باشد. در این حالت، مشتریان می توانند در هر زمان بازپرداخت را به انجام برسانند.
حال یکی از مشکلات پلت فرم نکسو، متمرکز بودن آن است. تیم این پروژه بر این عقیده است که غیرمتمرکز بودن سیستم وام دهی موجب مشکلاتی در روند کاری و مالی شود. هرچند که در صورت متمرکز بودن نیز، مشکلات قانونی می تواند گریبان گیر این پروژه شود.
در نکسو، کارمزدهایی چون برداشت، انجام تراکنش ها و یا کارمزد خود پت فرم از کاربران دریافت نمی شود. با این حال، مالیات دارایی که شامل ۳۹ درصد از درآمد کاربران است، از حساب آن ها کم می شود.
در مورد ضمانت وام در نکسو نیز باید ذکر کرد که سیستم نکسو کاربران را از نظر اعتبار، پیش از وام دهی مورد بررسی قرار نمی دهد و ارزش دارایی موجود در کیف پول کاربران، در واقع همان ضامن وام محسوب می شود. در نهایت نیز مالکیت دارایی های کریپتو توسط قراردادهای هوشمند به صورت امن و شفاف تضمین شده و قراردادهای هوشمند پس از ثبت این اطلاعات در بلاکچسن نکسو، غیرقابل تغییر خواهند شد.

ارز دیجیتال NEXO چیست؟

توکن NEXO ارزی است که مطابق با قوانین SEC سازگار است و پشتوانه آن نیز دارایی های موجود در سیستم وام دهی بلاکچین نکسو است. به عبارتی می توان گفت که توکن های NEXO اولین توکن های اوراق بهادار با پشتوانه رمزارز بوده که با قوانین سازمان کمیسیون بورس اوراق بهادار مطابق هستند. کاربران نیز در سراسر جهان می توانند از نکسو پول نقد دریافت نمایند.
ارز دیجیتال NEXO توسط پورتفولیو دارایی های وام پشتیبانی شده و بلاکچین نکسو، ۳۰ درصد از سود خالص خود را در شکل ارزهای دیجیتال بین تمام کاربرانی که دارایی های دیجیتال خود را در کیف پول نکسو نگه می دارند، تقسیم می کند.
لازم به ذکر است که توکن NEXO، یک ارز ERC20 است که از سیستم ETHASH و پروتکل اثبات کار (POW) پیروی می کند. بنبراین ارز دیجیتال نکسو، یک ارز قابل استخراج با دستگاه های ماینر است.

قیمت ارز NEXO

در زمان نگارش این مطلب، قیمت هر واحد از ارز نکسو معادل ۰.۷ دلار است و این ارز در رتبه ۷۳ کوین مارکت کپ به ثبت رسیده است. ارزش بازار پلتفرم NEXO برابر ۴۳۴ میلیون دلار است.

نحوه توزیع ارز NEXO

تعداد کلی ارز دیجیتال NEXO برابر ۱ میلیارد عدد است. از این ۱ میلیارد عدد ۲۵۰ میلیون عدد به کمپانی اختصاص داده شده است. ۱۱۲.۵ میلیون عدد به تیم و بنیانگذاران نکسو تعلق می گیرد. ۶۰ میلیون عدد به تبلیغات و ایردراپ ها اختصاص یافته، ۵۲.۵ میلیون عدد مربوط به حل مسائل قانونی و ۵۲۵ میلیون عدد باقی، مربوط به سرمایه گذاران است.

استخراج ارز NEXO

با این وجود که ارز دیجیتال نکسو و پلتفرم آن بر بستر بلاکچین ایجاد شده است، الگوریتم تولید بلوک آن، اثبات کار است. بدین معنی که ارز NEXO قابل استخراج است. حال از آنجایی که توکن های ERC20 مربوط به بلاکچین اتریوم هستند، تراکنش های انجام شده با ارز نکسو در بلاکچین اتریوم صورت می گیرد. به همین دلیل، تراکنش های انجام شده با این توکن ها به قدرت محاسباتی ارائه شده توسط بلاکچین اتریوم وابسته است.
به عبارت ساده، به صرفه بودن استخراج ارز NEXO ربطی به این توکن نداشته و صرفا بسته به بلاکچین اتریوم است.

خرید ارز نکسو (NEXO)

کاربران می توانند به منظور خرید ارز نکسو (NEXO) به صرافی های زیر مراجعه کنند:

Binance
Huobi
Yobit
Bione
Tokencan
Bitmark

علاوه بر موارد فوق، کاربران مقیم ایران می توانند با مراجعه به پلتفرم معاملاتی موربیت، این ارز را مستقیما دریافت نمایند.

کیف پول‌های ارز نکسو (NEXO)

به منظور ذخیره و نگه داری ارز دیجیتال نکسو (NEXO) کیف پولهای دیجیتالی زیادی وجود دارد که در این بخش به معرفی ۵ تا از برترین کیف پول ها اشاره شده است:

Nexo Wallet
Ledger nano S
Trezor Wallet
MyEtherWallet
Meta Mask

آینده ارز نکسو (NEXO)

ظهور پلتفرم های وام دهی در فضاهای بلاکچینی یکی دیگر از کاربردهایی است که در صورت بلاکچینی بودن، بهتر کار می کند. خدمات وام دهی توسط این پلت فرم ها باعث می شود تا افرادی که بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند و قصد فروش آن ها را ندارند، همچنان از دارایی خود بهره ببرند.

حال در فضاهای بلاکچینی، سیستم های وام دهی زیادی وجود دارد ولی نکسو (NEXO) در این میان از همه با سابقه تر و قدیمی تر است. یکی دیگر از مزیت های نکسو نسبت به سایر پلتفرم های وام دهی این است که ارزهای بسیار زیادی در این پروژه حمایت می شوند و در نتیجه کاربران آپشن بیشتری برای وثیقه گذاری دارند.

امکان دریافت سود سالاه با نرخ ثابت و مجوز قانونی این پروژه از کمیسیون بورس اوراق بهادر از جمله مواردی است که آینده این پروژه را تضمین می کنند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!