امروز برابر است با :18 September, 2021

چگونه در معامله ی ارز رمزنگاری موفق عمل کنیم؟

بازار نوظهور ارزهای رمزنگاری طی چند سال گذشته علاقه زیادی در بین طیف وسیعی از سرمایه گذاران بوجود آورده است. بر خلاف ارزهای سنتی، معاملات ارز رمزنگاری به جای مالکیت و فروش واقعی دارایی، مبتنی بر پیش بینی نوسانات قیمت هستند. ارزش یک سرمایه گذاری بر

اساس نوسانات دارایی از لحظه ورود به معامله تا زمان خروج از آن تعیین می شود.

ارزهای رمزپایه از جهاتی منحصر به فرد هستند که آنها را از سایر کالاهای سنتی و بازارهای تجاری متمایز می کنند. آنها کالاهای مجازی یا دیجیتال هستند و بنابراین فیزیکی و قابل کنترل نیستند. در عوض غیر متمرکزند؛ به این معنی که توسط هیچ مرجع نظارتی مانند دولت یا بانک بین المللی مدیریت، نظارت یا اداره نمی شوند. این باعث می شود تا آنها ذاتا سودآور و در عین حال بی ثبات و متغیر باشند.

از نظر فناوری، این نوع فرصت های سرمایه گذاری مالی پیشرفته، مطمئنا پتانسیل سودآوری نامحدود و جذابیت خاص خود را دارند. اما در دنیای مالی، بازده بالا اغلب برابر با ریسک بالا است. برای به حداقل رساندن ریسک و افزایش شانس موفقیت، باید شناخت و درک خود را از تئوری ها و مکانیسم های معاملات دیجیتالی بالا ببرید. این به شما کمک خواهد کرد تا به جای امید و دعا، استراتژی معاملات ارز رمزنگاری خود را بر اساس دانش بهبود ببخشید.

در دنیای ارز رمزنگاری، برخی اصطلاحات خاص وجود دارند که باید با آنها آشنا شوید تا درک بهتری از نحوه عملکرد این بازارها داشته باشید. در ادامه به برخی از این اصطلاحات اشاره شده است.

بلاک چین

بلاک چین یک پایگاه داده دیجیتالی برای ارزهای رمزنگاری است. این یک دفتر کل دیجتال از داده های ثبت شده است که به موجب آن همه رکوردها به صورت جداگانه رمزگذاری می شوند. تراکنش ها در بلاک ها ثبت شده و با انجام تراکنش ها، بلاک ها به زنجیره اضافه می شوند. این فرایند به استخراج ارز رمزنگاری معروف است.

فناوری بلاک چین و شبکه های غیرمتمرکز آن با همکاری گسترده در مقیاس جهانی ساخته می شوند و پایدار می مانند. آنها مبتنی بر مبادلات نظیر به نظیر و لایه های اعتماد هستند و نیازی به یک مرکز متمرکز برای نظارت بر تراکنش ها ندارند. غیر متمرکز بودن بلاک چین باعث شده تا بسیاری از سرمایه گذاران و اقتصاددانان جذب آن شوند.

انواع ارزهای رمزنگاری

در حال حاضر بیش از ۷۹۲۹ ارز رمزنگاری به صورت عمومی معامله می شوند که ارزش بازار کل آنها بالغ بر ۵۳۶ میلیارد دلار است و فقط ارزش بازار بیت کوین ۶۸۰میلیارد دلار تخمین زده می شود. اگرچه در تعداد بیت کوین های قابل عرضه برای خرید محدودیت وجود دارد، اما افزایش ارزش آنها بی حد و حصر است. این امر به طور طبیعی تقاضا و سود را در معاملات و سرمایه گذاری ها افزایش می دهد.

توکن ها

توکن ها انواع مختلفی دارند. از جمله توکن ارزش، توکن بهادار و توکن کاربردی. توکن های ارزش مانند بیت کوین در یک عرضه اولیه سکه (ICO) ایجاد می شوند و ارزش را نشان می دهند، اما در واقع ارزش پولی ندارند. در اصل همین امر برای پول کاغذی صادق است. توکن ها ارزش خود را از داده های رمزگذاری شده در تراکنش ها بدست می آورند.

بیت کوین ( اولین ارز رمزنگاری ایجاد شده) در رده توکن ها قرار دارد و محبوب ترین ارز رمزپایه در بازار است. به طور کلی، مردم بیت کوین را بیشتر از ارزهای دیگر می شناسند، بنابراین تقاضای زیادی برای آن وجود دارد. از طریق روش های مختلفی مانند استفاده از استراتژی های معاملاتی و سرمایه گذاری یا صرافی های ارز رمزنگاری می توان بیت کوین خرید یا برنده شد.

آلت کوین ها

آلت کوین مخفف “Alternative Cryptocurrency Coins” و به معنی ارزهای رمزنگاری جایگزین به غیر از بیت کوین هستند. اگرچه همه آلت کوین ها با همان تئوری و پایه و اساس بیت کوین ایجاد شده اند، اما همه آنها در اهداف و برنامه هایی که ارائه می دهند، منحصر به فرد هستند و توسط سیستم ها و پروتکل های مختلف پشتیبانی می شوند. معروف ترین آلت کوین های موجود در بازار عبارتند از: اتریوم، پیرکوین، لایت کوین،نِیم کوین، ریپل، اُمنی، بیت کوین کش، لیبرا، مونرو، بایننس کوین، نئو، کاردانو، آیوتا.

دو روش سرمایه گذاری و انجام معاملات ارز رمزنگاری

هنگامی که از تصمیم خود برای سرمایه گذاری در یک ارز رمزنگاری مطمئن شدید، دو روش وجود دارند که می توانید با استفاده از آنها به استراتژی سرمایه گذاری خود نزدیک شوید. شما می توانید ارز رمزنگاری را معامله کنید یا بخرید. البته هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

معامله کردن با قرارداد مابه التفاوت

قرارداد مابه التفاوت (یا CFD) توافق نامه ای قراردادی است که به موجب آن طرفین حق دریافت یا پرداخت مابه التفاوت بین قیمت ابتدایی و پایانی معامله یا خرید و فروش یک ارز خاص را به یکدیگر واگذار می کنند. این براساس پیش بینی قیمت است نه مالکیت واقعی ارز. در این حالت، تجزیه و تحلیل قیمت بیت کوین به  نفع استراتژی معاملاتی شما خواهد بود. باید در مورد کوتاه یا بلند مدت بودن استراتژی خود تصمیم بگیرید. یک استراتژی مدیریت ریسک جامع باید برای رویکرد معاملاتی بلند مدت ترسیم شود، به طوری که محدودیت هایی برای تمام ضررها وجود داشته باشند.

معاملات روزانه نمونه ای از استراتژی های کوتاه مدت برای رسیدن به سود هستند. بیت کوین به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته معامله می شود و نقدشونده ترین ارز رمزنگاری بازار است؛ به این معنی که در عرض یک روز می تواند تراکنش های سریع تر و تبدیل پولی را انجام دهد. در معاملات روزانه، استراتژی خود را به روش های زیر بهینه سازی کنید:

  • معامله کردن انواع مختلف ارزهای رمزنگاری
  • زمان و روند معاملات خود را ردیابی و نظارت کنید.
  • گوش به زنگ اخبار ارزهای رمزپایه باشید.
  • از یک صرافی دارای نرخ پایین کارمزد استفاده کنید تا هزینه های معاملاتی خود را به حداقل برسانید.
  • از ابزارها و معیار های تکنیکال برای تجزیه و تحلیل قیمت ها استفاده کنید.

خرید ارز رمزنگاری از طریق یک صرافی

در این روش، شما مالک ارز دیجیتال هستید و در حالت ایده آل،  ارزش دارایی خریداری شده افزایش خواهد یافت. برای ذخیره ارز خود و همچنین مبادله آن به یک کیف پول و حساب کاربری نیاز خواهید داشت. کیف پول های دیجیتال باید ایمن باشند و در برابر تهدیدات سایبری خارجی مانند هکرها محافظت شوند.

روش های خرید ارز رمزنگاری یا سرمایه گذاری در آن

برای خرید و بدست آوردن ارز رمزنگاری روش های مختلفی از جمله پلتفرم های معاملاتی صرافی ها و کارگزاری ها وجود دارند. برای مثال، بیت کوین را می توان از صرافی ها و با پرداخت درصدی کارمزد خریداری کرد. البته، هر یک از صرافی ها بر اساس ساختار و یا برنامه تنظیم شده، کارمزدهای متفاوتی دریافت می کنند.شناخته شده ترین و پرکاربردترین صرافی ها عبارتند از:کوین بیس، بایننس، جمینی، کوین ماما.

اگر  روش سنتی تر را  ترجیح می دهید می توانید از طریق یک کارگزاری سهام  اقدام به خرید یا سرمایه گذاری کنید. معروف ترین کارگزاری های تجارت ارز رمزپایه عبارتند از: رابین هود، ترید استیشن و ایتورو.

البته روش های دیگری مانند دستگاه های خودپرداز بیت کوین، تراکنش های نظیر به نظیر و مدیران دارایی ارز دیجیتال برای خرید یا سرمایه گذاری در بیت کوین و یا آلت کوین ها نیز وجود دارند.

نتیجه

قبل از شروع ماجراجویی در دنیای ارز رمزنگاری و اقدام به انجام معاملات سطح بالا، ابتدا باید سطح دانش خود را بالا ببرید و در مورد ریسک های این صنعت اطلاعات کسب کنید.  در مورد ارزهایی که می خواهید معامله یا مبادله کنید و همچنین مراحل لازم برای مدیریت ذخیره سازی و سرمایه گذاری حتما تحقیق کنید. حتی اگر در معاملات و استراتژی های سرمایه گذاری تجربه خیلی زیادی داشته باشید، باید بدانید که بازار ارز رمزپایه از نظر نوسانات، نقدینگی و پیش بینی روندها بسیار متفاوت تر از سایر بازارها است. بنابراین، ابتدا باید با این بازار منحصر به فرد آشنا شوید. درک ماهیت ارز رمزنگاری به شما کمک می کند تا تجربه خود را به  حد کمال برسانید و در معاملات موفق عمل کنید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!