امروز برابر است با :17 September, 2021

کارشناسان بلاک چین و رمزارزها در مورد امور مالی غیرمتمرکز چه نظری دارند؟

متخصصان و کارشناسان بلاک چین و فضای رمزارز ها این سوال را مطرح می‌کنند که، امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای چه تاثیری در سال ۲۰۲۰ داشته و ما چه انتظاراتی در سال ۲۰۲۱ می‌توانیم داشته باشیم؟

فهمیدن نقطه آغاز کار امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (Decentralized Finance) همواره با بحث‌های ناتمام و شک و تردید به پایان رسیده است. برخی معتقدند که اختراع شدن بیت کوین (BTC) در طول دهه گذشته نقطه آغازی برای پروژه دیفای بوده است. بیت کوین به عنوان رمزارز اصلی و اولین پول دیجیتال همتا به همتا نشان‌دهنده هسته مرکزی مفهوم دیفای است. به نظر سایرین، که ممکن است از دیدگاه تکنیکال صحیح هم باشد، دیفای در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرد و این همزمان با اجرای پروتکل مبتنی بر اتریوم یعنی MakerDAO بود که با Compound Fincance و Uniswap که در ماه سپتامبر و نوامبر سال ۲۰۱۸ منتشر شدند همراه بود. از طرف دیگر بیراه نیست که نقطه آغاز کار جدی دیفای را سال ۲۰۲۰ بدانیم.


افزایش بی‌نظیر ارزش قفل شده دیفای که از تابستان سال ۲۰۲۰ آغاز شد و در طول ماه دسامبر از ۱۶ میلیارد دلار گذشت، بدون شک این بخش را به مهمترین موضوع مورد بحث سال ۲۰۲۰ تبدیل کرد. همانطور که انتظار می‌رفت، افرادی در این حوزه فعالیت دارند که از دیفای حمایت می‌کنند و یا در مورد آن انتقاد می‌کنند.

علی‌رغم اینکه دیفای در جایگاه داغ‌ترین تیترهای مورد بحث سال ۲۰۲۰ قرار داشت اما برخی معتقدند که دیفای تنها در جایگاه یک ابزار در دنیای جهانی مالی باقی می‌ماند. افزایش سریع میزان رشد پول در گردش در این فضا ناخودآگاه افراد را به سمت مقایسه کردن دیفای با استقبال کم نظیر از عرضه اولیه کوین (ICO) در سال ۲۰۱۷ سوق داده است و شکست احتمالی آن را پیش‌بینی می‌کنند. در همین حین، برخی دیگر از افراد ادعا می‌کنند که بسیاری از پروژه‌های در حال اجرا در این زمینه در حقیقت غیرمتمرکز نیستند و ایده حقیقی دیفای را منعکس نمی‌کنند.

نگرانی بعضی از افراد به شدت در مورد کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم است که چندین بار به بیشترین مقدار خود در طول سال ۲۰۲۰ رسید و پایداری طولانی مدت این شبکه را زیر سوال برد. اما این ناعادلانه است که تنها دیفای را مسئول افزایش میزان کارمزد بدانیم زیرا این هزینه‌ها تحت تاثیر طریقه ذخیره‌سازی و ایمن کردن دارایی‌های دیجیتال توسط موسسات نیز هستند. یکی از راه حل‌های رفع کردن این مشکل این است که صندوقچه ۲۵۰ میلیارد دلاری بیت کوین به روی محصولات دیفای باز شود.

تاثیر امور مالی غیرمتمرکز بر دنیای رمزارز‌ها در سال ۲۰۲۰

با وجود اینکه مفهوم دیفای امیدوارکننده است اما برخی مشکلات در این حوزه وجود دارند و خطرهای مالی بدیهی و تعدادی از خطرهای تکنیکال نیز از این دست اختلالات هستند. به نظر می‌رسد که تنها موضوع حائز اهمیت این است که زیرساخت بنیادی خیلی از برنامه‌های غیرمتمرکز، حول محور این مشکلات توسعه پیدا می‌کنند.

در بلند مدت، امور مالی غیرمتمرکز دارای پتانسیل تغییر دادن دنیای ماست و این به معنای شرایطی است که ۱.۷ میلیارد نفر از اشخاص هنوز هم به خدمات سنتی مالی دسترسی ندارند. با برگشتن به بحث ناتمام مورد نظر در زمینه نقطه آغاز امور مالی غیرمتمرکز می‌توان گفت که دیفای در حال تکمیل کاری است که بیت کوین آن را شروع کرد. امور مالی غیرمتمرکز در همین راستا در حال رسیدن به جایگاه دوم تحولات غیرمتمرکز با دارا بودن پتانسیل حل کردن مشکل بستر مالی است.

با پایان یافتن سال ۲۰۲۰، به سراغ متخصصانی در حوزه تکنولوژی بلاک چین و فضای رمزارز‌ها رفتیم تا نظر آنها را در مورد دیفای بدانیم.

برندان بلومر (Brendan Blumer)، مدیرعامل Block.one

امور مالی غیرمتمرکز به حتم یکی از مهمترین خصوصیت‌های سال ۲۰۲۰ بوده است. میلیاردها دلار بودجه‌ای که به این اکوسیستم تزریق شده است گواهی بر میزان علاقه عمومی نسبت به دیفای است. با این وجود، این افزایش میزان توجه عمومی همچنین موجب افزایش میزان تردید در میان قانون‌گذاران شده است که می‌خواهند محدودیت‌ها و دوام برنامه‌های دیفای را درک کنند.

در Block.one ما معتقدیم که امور مالی غیرمتمرکز برای ارتباط برقرار کردن با اقتصاد وراثتی و ساختن سیستم مالی بازتر، به یک تحول نیاز دارد. ما این ماجرا را تحت عنوان امور مالی قابل برنامه‌ریزی باز (Open Programmable Finance) یا ProFi نامگذاری می‌کنیم. ما به ProFi به عنوان پلی از شفافیت و یکپارچگی از بلاک چین EOS به سمت دنیای امور مالی قانون‌مند نگاه می‌کنیم.

وجه تمایز اصلی میان دیفای و پروفای این است که کسب و کارهای مربوط به حوزه پروفای مطابق با دسترسی مبتنی بر ریسک و مجاز در معاملاتی هستند که بر پایه مقررات و انطباق بنا شده‌اند. انطباق رمزارز و چهارچوب‌های مقرراتی به سرعت در حال شکل‌گیری و رشد کردن هستند. برندگان حقیقی در اقتصاد دیجیتال آنهایی خواهند بود که هدف‌گذاری بلند مدت دارند و وقت خود را صرف ارائه شدن محصول خود و برآورده شدن نیازمندی‌های خدمات حرفه‌ای خود می‌کنند.

برایان بروکس (Brian Brooks)، مجری نظارت بر ارز دفتر نظارت بر ارز خزانه داری آمریکا

غیرمتمرکزسازی یکی از دو نیروی قدرتمندی است که در حال شکل‌دهی دوباره به خدمات امور مالی است. در کنار سه مورد از خدمات سنتی بنیادی فعالیت‌های بانکی وام‌دهی، پرداخت‌ها و سپرده‌گیری، غیرمتمرکزسازی در حال تغییر دادن نحوه استفاده کردن ما از خدمات امور مالی و چگونگی عملکرد بانک‌ها است. دیدگاه من این است که هم اکنون ما در ربع اول روندی طولانی هستیم و بسیاری از بزرگترین دستاوردها و پیشرفت‌ها هنوز هم پیش روی ما هستند.

دا هانگ‌فی (Da Hongfei)، بنیانگذار Neo و مدیرعامل و بنیانگذار Onchain

با وجود اینکه راه حل‌های امور مالی مورد حمایت بلاک چین مقوله‌ای جدید به حساب نمی‌آید اما ما شاهد پیشرفت‌های قابل توجه و خلاقانه‌ای در زمینه دیفای در طول امسال بودیم. این پیشروی‌ها در گستره پروتکل‌های نوین هیجان‌انگیز تا پل‌های بین زنجیره‌ای توسعه یافته دارایی‌ها بودند.

هرچه بیشتر به جلو حرکت می‌کنیم به نظر من این امری بدیهی است که فضای بلاک چین هر دو زمینه غیرمتمرکزسازی و قابلیت همکاری را پوشش می‌دهد و من اطمینان دارم که هر دوی این زمینه‌ها به سرعت در سال ۲۰۲۱ پیشرفت می‌کنند. ما با کمک گرفتن از پروتکل‌های پیشرفته قابلیت همکاری مانند Poly Network در حال ساختن بنیادی برای اقتصاد هوشمند آتی هستیم و این به معنای دنیایی است که به معنای حقیقی جهانی‌سازی شده و بدون مرز و محدودیت است.

دن سیمرمن (Dan Simerman)، رئیس ارتباطات امور مالی بنیاد Iota

من موافقم که سال ۲۰۲۰ سال امور مالی غیرمتمرکز بوده است و دلیل اول این موضوع این است که پروژه‌های دیفای از نقطه نظر نوآوری‌های تکنیکال و توسعه یافتن چیرگی کاملی در این سال داشتند. همچنین لازم به ذکر است دیفای به دنیای رمزارز نشان داد که استفاده از خلاقیت و نوآوری هنوز هم ممکن است و پروژه‌های نوین هنوز هم می‌توانند به صورت خودجوش نقدینگی، تامین منابع مالی و مشارکت کردن را از راه‌های جدیدی آغاز کنند. پس از خاتمه یافتن شور و شوق ICO در سال ۲۰۱۷ اینطور فرض می‌شد که این امری دشوار است که پروژه‌های جدید بتوانند در بازار اولویت‌بندی تامین بودجه خصوصی در تقابل با نوآوری‌های منابع انسانی جایگاه خود را پیدا کنند. به لطف ابزاری که در حباب دیفای ایجاد شدند در ماه‌های آتی شاهد نوآوری‌های بیشتری خواهیم بود.


در سال ۲۰۲۱، شاهد ظهور نوآوری‌های بنیادی مثل وام‌دهی استخری و ماینینگ نقدینگی در برنامه‌هایی هستیم که آنها را مربوط به حوزه امور مالی در نظر نمی‌گیریم. کارآفرینان، توسعه‌دهندگان و شرکت‌هایی که به دنبال انتخاب کردن یک بلاک چین هستند در آینده انتظار دارند که این اجزای اصلی به عنوان بخشی از ابزار در دسترس برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) آنها وجود داشته باشند. آن چیزی که ما در سال ۲۰۲۰ تحت عنوان ابزار مالی اصلی در نظر می‌گرفتیم، در سال ۲۰۲۱ به ملزومات و نیازمندی‌های حقیقی یک بلاک چین و انتخاب یک اکوسیستم تبدیل می‌شوند. حتی ممکن است برخی از نوآوری‌های بنیادینی را در بطن دیفای مشاهده کنیم که راه خود را به دنیای امور مالی متمرکز باز کرده‌اند.

دنلر دیکسون (Deneller Dixon)، مدیرعامل و مدیر اجرایی بنیاد توسعه Stellar

من تمرکز رو به رشد و افزایش میزان عناوین مربوط به دیفای را در سراسر صنعت خود طی سال ۲۰۲۰ مشاهده کردم. حتی اگر این مفهوم این روزها همه‌گیر شده باشد نیز من فکر می‌کنم که دیفای معنای زیادی برای مردم دارد و به عنوان راه‌های متفاوتی از وجودیت‌ها و پروژه‌های در حال ظهور معنی می‌شود. در نتیجه، من به سختی سال ۲۰۲۰ را تحت عنوان کلیتی از سال دیفای طبقه‌بندی می‌کنم اما به عقیده من شور و شوق موجود در حوزه دیفای استعدادهای بسیار و علاقه کم‌نظیری را به فضای بلاک چین و رمزارز آورده است و این اتفاقی خوب برای این صنعت به صورت کلی تلقی می‌شود. بر روی شبکه Stellar هم اکنون نیز بخش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید و همگی مرتبط به بُعد دیفای هستند.

هنوز هم فکر می‌کنم که این ماجرا مسائل قابل ملاحظه مهمی را برای همه ما ایجاد می‌کند تا چرایی مورد توجه قرار گرفتن دیفای را مورد بررسی قرار دهیم و از توانایی برآورده کردن نیازهای این حوزه اطمینان حاصل کنیم.

امین گونسیر (Emin Gun Sirer)، مدیرعامل AvaLabs، استاد دانشگاه Cornell

در طول سال ۲۰۲۰، دیفای در بستر اتریوم سر به فلک کشید و جامعه پرجنب و جوشی از برنامه‌ها و کاربران را ایجاد کرد. با این وجود به صورت همزمان شاهد هک‌ها و کلاهبرداری‌هایی بودیم که نشان می‌دهد چه مقداری از کارها برای سرسخت‌تر کردن این جامعه پیش روی ماست. این در حالی است که حجم زیادی از اتفاقات منجر به نشان دادن محدودیت‌های دیفای در اتریوم ۱ شده‌اند.

ازدحام این شبکه موجب افزایش فی معاملات به سطح جدیدی شد و خطرهای سیستمی را به همراه خود آورد و بخش بیشتری از بازار توسط اهرم‌ها و وام‌دهی وثیقه‌گذاری شده هدایت می‌شد. طی رویداد نوسان قیمت‌ها که معمولا توسط خود سیستم پذیرفته می‌شود، ما شاهد اثرات دومینویی بودیم که به صورت سلسله‌وار دارایی افراد را به لیکویید تبدیل کرد و دلیل این اتفاق عدم توانایی افراد برای ارسال وثیقه و یا خارج شدن از موقعیتشان بود.


مشکل اصلی اینجاست که در سطح اول که فعالیت‌های دیفای در آن صورت می گیرند بسیار پرازدحام است. به عقیده من اجرا شدن لایه‌های اول جدید و مقیاس‌پذیری مثل Avalanche می‌تواند این شرایط را تغییر دهد. به زودی شاهد رشد بیشتر دیفای نیز خواهیم بود.

هیت تاربرت (Heath Tarbert)، رئیس و مدیر اجرایی کمیسیون تبادلات کالاهای آتی آمریکا

دیفای ترند و یک روند جهانی رو به رشد است و ظهور آن منجر به آشکار شدن چگونگی ادامه یافتن فرایند این نوآوری در راستای پرده‌برداری دوباره از فضای خدمات امور مالی است. با ترکیب کردن چندین تکنولوژی برای ارائه کردن خدمات امور مالی به شیوه‌های نوین، دیفای می‌تواند به صورت بالقوه راهی را در اختیار ما قرار دهد تا میزان دسترسی بازار مالی تا مرز حیطه اشخاص منحصر به فرد و موجودیت‌ها گسترش پیدا کند. این شیوه‌ای نوین برای مورد بررسی قرار دادن امور مالی است که مسیرهای تعامل مورد استفاده ما را لوریج‌بندی و منعکس می‌کند.

تنها شیوه پیشبرد کارها این نیست که به سبک قدیم به بانک و یا یکی از کارگزاران این حیطه که می‌شناسیم مراجعه کنیم به ویژه اگر در تلاش برای گسترش میزان دسترسی به خدمات بازارهای مالی هستید. با توجه به تاریخچه موجود در این زمینه، نوآوری همواره بازارهای ما را به سمت پیشرفت هدایت کرده است و مهره اصلی رسیدن به موفقیت این بازارها بوده است.

به نظر من به عنوان یک قانون‌گذار و تنظیم‌کننده، همه ما باید انتظار رشدن کردن و تحول دیفای را داشته باشیم. هر یک از قانون‌گذاران نیاز دارند تا تلاش کنند و به کار خود ادامه بدهند تا بفهمند که دیفای در چه نقطه‌ای با مواضع قانونی برخورد و تلاقی دارد. در غیاب مقررات، خود این صنعت نیاز دارد تا چگونگی یکپارچه نگه داشتن بازار و حمایت از مصرف‌کننده را دریابد و این یعنی تمام زمینه‌هایی که قانون‌گذاران در آینده بر روی آنها تمرکز دارند.

جیمی سانگ (Jimmy Song)، مدرس برنامه‌نویسی حوزه بلاک چین

این دیدگاه که حوزه دیفای یک وسیله جدید برای کلاهبرداری است کاملا درست به نظر می‌رسد. ما از زمان ICO در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ تا به امروز نمونه‌های کلاهبرداری مثل این را ندیده بودیم. به حتم این رویدادها اتفاق جدید به حساب نمی‌آیند و برای مثال می‌توانیم به آلتکوین‌ها از سال ۲۰۱۱ و فروش توکن‌ها از سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴ اشاره کنیم. از این بابت که امور مالی غیرمتمرکز می‌توانند چیز سودمندی را به این اکوسیستم اضافه کنند تردیدی جدی دارم. اگر در طول سه سال آینده مشخص شد که دیفای تنها یک بازی با پشتوانه مالی برای سوددهی به مردمی نیست که در حال ایجاد توکن‌های مربوط به آن هستند، در این صورت من در مورد این موضوع تجدید نظر می‌کنم.

طبق انتظارات من سال ۲۰۲۱ نیز روندی مشابه با قبل دارد زیرا مردم درک کمی از این مسائل دارند و به سختی متوجه این می‌شوند که چنین بستری می‌تواند سودمند باشد. به نظر من سال ۲۰۲۲ سالی است که بالاخره تمامی این فعالیت‌ها متوقف شده و نتیجه خود را نشان می‌دهند.

جوزف لوبین (Joseph Lubin)، هم‌بنیانگذار اتریوم و بنیانگذار ConsenSys

افزایش میزان ارزش اختصاص یافته به پروتکل‌های دیفای از مقدار ۶۷۵ میلیون دلار تا ۱۵ میلیارد دلار گواهی بر این است که دیفای، یا همانطور که من از نام آن یاد می‌کنم، امور مالی باز غیرمتمرکز، سالی بزرگ را پیش روی خود دارد. با این وجود، این کاربرد جذاب جدیدی برای حوزه رمزارز نیست و در حقیقت مجموعه‌ای گرد هم آمده از کلیت اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز است که اجزای تشکیل‌دهنده آن، پیش از این نیز از سال‌ها قبل وجود داشته‌اند. بسیاری از افراد فعال در فضای مورد بحث ما از این مسائل تحت عنوان بلوک‌های خانه‌سازی یا همان لگو و یا همان سیستم‌های متن بازی یاد می‌کنند که به ما این امکان را می‌دهند تا برنامه‌های مالی پیچیده‌تری را در اختیار داشته باشیم که در دسترس همه هستند. این روند با یک استیبل کوین (DAI) که پشتوانه وثیقه داشت، وام‌دهی و وام گرفتن‌های این استیبل کوین ها و شیوه‌های مبادلاتی کارآمدی که بدون ورود به حوزه صرافی‌های متمرکز (ایجاد کننده‌های اتوماسیون شده بازار مثل Uniswap و ۱inch) بود آغاز شد. در حال حاضر ما شاهد پا گذاشتن پروتکل‌های بیمه، پلتفرم‌های مدیریت دارایی و حتی نوآوری‌های امور مالی نوین مثل وام‌های فلش به این عرصه هستیم.

کیف پول و پرتال ورود ما به هر یک از برنامه‌های دیفای، متامسک (MetaMask)، موجب پیشرفت تجربه کاربری ما در طول سال‌های گذشته شده و امکان جابه‌جایی بین حساب‌های کاربری را برای همه آسان‌تر کرده و فقط به برنامه‌ها و سایت‌هایی که به آنها اعتماد داریم مجوز می‌دهد. برنامه موبایل این بخش نیز این امکان را به برنامه‌های دیفای می‌دهد تا بتوانند مخطبان گسترده‌تر و رده اولی که از موبایل استفاده می‌کنند را جذب کنند که طبق محاسبات و تخمین‌ها تعداد این افراد به ۲ میلیارد نفر و یا تقریبا ۶۰ درصد جمعیت متصل به اینترنت می‌شود. بیشتر از ۶۵ درصد کاربران نسخه آزمایشی یا نسخه بتا MetaMask Mobile در شمال آمریکا و اروپا مستقر هستند یعنی مکان‌هایی که استفاده کردن از موبایل رایج است. بر اساس شنیده‌های ما از کاربران MetaMask Mobile، افراد به راحتی با استفاده از آن می‌توانند توکن های رمزارز را تبادل کرده، NFT art یا همان آثار NFT را به فروش برسانند و با ارائه کردن وثیقه می‌توانند سود دریافت کنند و همه اینها با استفاده از یک گوشی موبایل امکان‌پذیر است


ConsenSys هنگامی شروع به کار کرد که هیچ اکوسیستمی به معنای حقیقی، هیچ زیرساختی و هیچ ابزاری برای توسعه‌دهندگان وجود نداشت. امروزه ابزار توسعه ما مثل Truffle به میلیون‌ها توسعه‌دهنده که می‌خواهند برنامه‌های خود را بسازند کمک می‌کنند. Infura با فراهم کردن زیرساخت ابری مبتنی بر نود از بیش از ۱۳۰۰۰۰ نفر از توسعه‌دهندگان حمایت می‌کند تا بتوانند برنامه‌های خود را بدون اجرای زیرساخت اصلی به صورت آسان‌تری مستقر کنند. با توجه به اینکه میلیون‌ها دلار در این بستر در گردش است، تیم حسابرسی ما تحت عنوان ConsenSys Diligence در حال اطمینان حاصل کردن از این هستند تا قراردادهای هوشمند حتما مورد آزمایش قرار بگیرند و پیش از اینکه در بستر مورد نظر مستقر شوند ایمن باشند. همه این‌ها در ظهور درخشان‌تر دیفای موثر هستند زیرا برای یک توسعه‌دهنده آسان‌تر است تا یک پروژه را مبتنی بر یک اکوسیستم پویا و متن باز بنیان‌گذاری کند.

یکی از روندهایی که من پیش‌بینی می‌کنم این است که در سال ۲۰۲۱ پول موسساتی و تبادل‌کنندگان حرفه‌ای به صورت روزافزون خواهان ارائه کامل دیفای هستند. به همین دلیل، ما نسخه موسساتی MetaMask را ساختیم و در حال آغاز کردن فعالیتمان در رابطه با متصدیان و تریدرهای حرفه‌ای هستیم تا MetaMask را در تکنولوژی خود ادغام کنند و بتوانند به صورت کامل محصول خود را در معرض نمایش قرار دهند.

من فکر می‌کنم که روندهای اقتصادی کلان با نرخ سوددهی جهانی پایین (و حتی منفی) در آینده به این معنی خواهند بود که امور مالی غیرمتمرکز به صورت روزافزون برای افراد عادی معقول‌تر به نظر می‌رسد. این تنها افراد غرق شده در امور مالی و تکنولوژی نیستند که چنین مقوله‌ای را جذاب به حساب می‌آورند. اگر حساب‌های بانکی خصوصیت‌های زیاد و مختلفی را در راستای آسان‌تر کردن وام‌دهی و وام گرفتن ارائه کنند، افراد بیشتری قادر به شرکت کردن در بازارهای صعودی می‌شوند و حتی یلد بیشتری نیز فراهم می‌شود و حتی شاهد حرکت کردن افراد بیشتری به سوی مسیرهای امور مالی غیرمتمرکز خواهیم بود. تا زمانی که دنیای مالی سنتی ما به شکست خوردن در زمینه‌های مختلف ادامه دهد، مردم بیشتری به سوی مسیر مورد بحث ما هدایت می‌شوند.

همچنین بنده در حال بررسی کردن رفتاری که دنیای بازی به عنوان یک کاتالیزور برای معرفی NFT های مبتنی بر اتریوم در قبال مشتریان خود نشان می‌دهد نیز هستم.

منس هارمن (Mance Harmon)، بنیانگذار و مدیرعامل هدرا هش گراف و Swirlds Inc.

ظهور امور مالی غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۰ زمینه‌ای را برای کسب و کارها فراهم کرد تا بدون واسطه، سرمایه‌گذاری متناسب با این حیطه را در پردازش‌های شغلی و تجاری خود جای بدهند. با وجود اینکه حباب دیفای در سال ۲۰۲۰ از بسیاری از جهات شبیه به استقبال دیوانه‌وار افراد از ICO در سال ۲۰۱۷ است اما اصول بنیادی یا فاندامنتال جنبش دیفای می‌تواند چهره امور مالی را در آینده تغییر دهد.

دیفای در آینده می‌تواند عملیات سنتی امور مالی را سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر، در گستره شرکت‌های مختلف، دولت‌ها و برای اشخاص فراهم کند. امور مالی غیرمتمرکز تمامی معاملات مالی که امروزه ما به عنوان سازمان‌های گوناگون و همچنین در زندگی‌های شخصی خود به انجام می‌رسانیم را متحول می‌کند.

ملتم دمیررز (Meltem Demirors)، مدیر ارشد استراتژی در CoinShares

بخش عظیمی از صنعت امور مالی بر روی دو ایده اصلی بنیانگذاری شده است، ضمانت ایمنی و وام‌دهی. صنعت رمزارز از روزهای ابتدایی شروع به کار خود با مقوله ضمانت ایمنی و وام‌دهی درگیر بوده است. با ظهور کوین های گوناگونی که مبتنی بر بیت کوین بودند و استاندارد ERC-20 که موجب دسترسی بیشتر ما به ایمنی شد و از طریق توکنیزه کردن توانست ضمانت ایمنی را فراهم کند، و همچنین با رشد بازارهای وام‌دهی که با پشتوانه دارایی‌ها کار می‌کردند و در بستر آنها هولدرهای بیت کوین و نگهدارندگان سایر ارزهای دیجیتالی که از نقدینگی بالایی برخوردار بودند، می‌توانستند از دارایی هولد شده خود استفاده کنند تا به پول نقد و اهرم های دیگر دسترسی داشته باشند. در سال ۲۰۲۰، ایمن سازی و اهرم یا همان لوریج به واسطه‌های جدید در فرم و اشل‌بندی امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای دست یافتند که به صورت موثر می‌توانست این قابلیت‌ها را که پیش از این به صورت سنتی و به کمک واسطه‌هایی مثل بانک‌ها، کارگزاران و مدیریت‌کنندگان دارایی ارائه می‌شدند را فراهم کند. همچنین امور مالی غیرمتمرکز موجب انتقال یافتن این مقوله‌ها به یک بستر همتا به همتا و واسطه مبتنی بر بلاک چین بومی شد که به شکل تاثیرگذاری جایگاه واسطه‌های معتمد را با استفاده از تکنولوژی قابل تایید خود در فرم کد متن باز متزلزل کرد. به عنوان مثال می‌توان به قراردادهایی اشاره کرد که پرو‌ژه‌های دیفای را مدیریت و حلاجی می‌کنند.

امور مالی غیرمتمرکز گامی در مسیر سفر ما به سوی آینده است که خیلی از ما وقوع آن را غیرقابل اجتناب به حساب می‌آوریم. از طریق امور مالی غیرمتمرکز می‌توانیم ایمن‌سازی، وام‌دهی و بسیاری از عملکردهای اصلی امور مالی که توسط بانک‌ها صورت می‌گیرند را به واسطه‌های بدون نیاز به وجود فضای اعتماد مبتنی بر شیوه‌های مختلف حوزه رمزارز منتقل کنیم. با وجود میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که میلیاردها دلار از دارایی خود را به دارایی‌های رمزارز اختصاص داده‌اند، توسعه یافتن یک بازار حول محور بهره‌وری از این دارایی‌ها امری غیرقابل اجتناب است. تا به امروز بسیاری از ما وقت، انرژی و سرمایه خود را در فضای دیفای پس‌انداز کرده‌ایم و دور نگاه ما به آینده اینطور است که در سال ۲۰۲۱ نیز به این کار ادامه می‌دهیم.


هنوز موسسات آماده پذیرش دیفای نیستند اما اشتباه نکنید زیرا آنها به حتم به دنبال راهی برای جایگزینی مدل‌های تجاری خود (و درآمد حاصل از آن) با استفاده از رمزارز به عنوان وثیقه هستند. ما انتظار داریم تا فشار قوانین بیشتری را در این حوزه ببینیم و به دنبال آن نیز منتظر ظهور پروژه‌های ناشناس بیشتر و همچنین ضرورت استیبل کوین های بیشتری که نقطه کنترل ثابتی ندارند مثل (Empty Set Dollar (ESD یا (Basis Cash (BAC یعنی دو مورد از پیشگامان این زمینه هستیم. ما انتظار این را داریم تا دارایی‌های بیشتری Wrapped و یا در اصطلاح بسته‌بندی شوند برای مثال می‌توان به ایمن‌سازی و تبدیل دارایی‌ها به اوراق بهادار اشاره کرد، و در این صورت چنین دارایی‌هایی به صورت وثیقه در زنجیره‌های در دسترسی قرار می‌گیرند و امیدواریم که بازاری با نرخ قدرتمندتر را ببینیم که آماده قیمت‌گذاری و ارزیابی خطرهای احتمالی و زمان‌بندی در گستره فضای امور مالی غیرمتمرکز است.

در پایان این ماجرا، اهرم یا لوریج به عنوان یک داروی مخدر عمل می‌کند و این صنعت می‌تواند به نوآوری‌های خود ادامه دهد و سرمایه در گردش را بدون قید و شرط حفظ کند. بدون دسترسی داشتن به پرینتر چاپ پول، نوآوری می‌تواند به هدایت کردن نقدینگی در اکوسیستم تبادلات و تریدینگ ادامه دهد یعنی محیطی که در آن تقاضای پول نقد و اهرم می‌تواند به روند پیشگام بودن خود در برابر ذخایر مالی تداوم ببخشد. این امر می‌تواند موجب بیشتر شدن میزان تبدیل دارایی به اوراق بهادار و در نتیجه ایمن‌سازی آن و توکنیزه کردن آن شود زیرا شرکت‌ها در همین راستا شروع به جستجو کردن انواع مختلف وثیقه‌های بنیادی و زیر مجموعه‌های قابل وثیقه‌گذاری می‌کنند و حتی به صورت بالقوه به دنبال وام‌دهی بدون ضمانت و ناامن می‌روند.

مایکل زوچاوسکی (Michael Zochowski)، سرپرست دیفای در Ripple

شاید سال ۲۰۲۰ سال دیفای نبوده باشد اما به حتم این سال به گونه‌ای رقم خورد تا دیفای به صورت کامل در آینده عرضه شود. در جامعه رمزارز ، دیفای به عنوان مقوله‌ای که بیشترین میزان توجه را به عنوان بستری پر پتانسیل به خود جلب کرد اما هنوز هم راه زیادی برای ورود امور مالی غیرمتمرکز به جریان اصلی خود داریم زیرا بیشتر کاربران فعلی آن افرادی هستند که پیش از این نیز در زمینه رمزارز فعالیت داشتند. برای اینکه دیفای از حباب خود بیرون بیاید باید شاهد همکاری استراتژیک آن با یکی از فعالان عادی مثل یک موسسه مالی و یا فینتک (Fintech) باشیم.

تاریخ تکرار می‌شود؛ همانطور که در رابطه با انفجار هجوم افراد به سوی آلتکوین در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ بودیم دور از ذهن نیست که بسیاری از پروژه‌ها از بین بروند و یا با پروژه‌های دیگر ادغام بشوند و حتی مالکیت آنها تغییر کند. این شامل برخی از ایده‌های دوست داشتنی سال ۲۰۲۰ نیز می‌شود و هم‌اکنون نیز شاهد این امر هستیم. پروژه‌هایی که از قابلیت‌های حقیقی برخوردار هستند جایگاه خود  را در فضای رمزارز به دست می‌آورند. موفق‌ترین آنها نیز احتمالا برنامه‌های ساده‌تری هستند که از خدمات مالی ساده تقلید می‌کنند مثل دارایی‌های بسته‌بندی شده و صرافی های غیرمتمرکز.


با آشکار شدن این امر که عملکرد و هزینه‌ها نیاز به بهبود بخشیدن قابل توجهی دارند پروژه‌های نوین دیفای نیز در معرض توجه بیشتری قرار می‌گیرند. منتظر پروژه‌های جانبی، پل‌های بین شبکه‌ای و ساخت قراردادهای هوشمند بیشتری در شبکه‌های جدید باشید زیرا چنین سیستم‌هایی با دارا بودن قابلیت همکاری و کارآمدی بالا شروع به کار می‌کنند و از اهمیت بالایی برخوردارند. با توجه به اینکه Eth2 هنوز سال‌ها از اهداف خود دور است، من پیش‌بینی می‌کنم که حداقل ۲۵ درصد ارزش مستقر شده در دیفای تا پایان سال ۲۰۲۱ بر روی شبکه‌هایی در کنار اتریوم خواهد بود و در صورتی که اتریوم بیشتر از این از برنامه‌های به روزرسانی خود عقب بماند، دیفای با قدرت بیشتری وارد سال ۲۰۲۲ می‌شود.

مایک بلشه (Mike Belshe)، مدیرعامل BitGo

سال ۲۰۲۰ سالی بود که در طول آن DeFi به یک نام آشنا تبدیل شد و یا حداقل به مفهومی شناخته شده در بسیاری از محافل مالی مبدل شد. BitGo به مدت طولانی با مقوله امور مالی غیرمتمرکز سروکار داشته است و یکی از محصولات ما تحت عنوان Wrapped Bitcoin (WBTC) در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ پا به صحنه ظهور گذاشت و اکنون به صورت گسترده در سراسر بخش‌های مختلف دیفای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کمتر از یک سال، میزان ارزش بازار WBTC به میزان ۱.۶ میلیارد دلار رسید.

BitGo در نقش تنها متولی WBTC فعالیت می‌کند. این بدان معناست که ما هر بیت کوینی که در WBTC سپرده‌گذاری می‌شود را ایمن‌سازی می‌کنیم. به ازای هر WBTC یک بیت کوین در خزانه BitGo وجود دارد که به صورت ایمن ذخیره‌سازی می‌شود.

نقطه قوت WBTC شفافیت و قابل تایید بودن این سیستم است که با سابقه امنیت BitGo ادغام شده است. این موارد اجازه می‌دهند تا کاربران موسسه‌ها و خرده‌پای دیفای را جذب کنیم و میزان قابل توجهی از نقدینگی را در مجموع ارزش بازار جمع‌آوری کنیم و به رشد این بازار تداوم ببخشیم.

ما اطمینان داریم که برنامه‌های دیفای و کاربردهای آنها به پیشرفت پرسرعت خود در سال ۲۰۲۱ نیز ادامه می‌دهد. ما شاهد نوآوری‌هایی از وام‌دهی غیرمتمرکز تا وثیقه‌سازی و بیمه خواهیم بود که می‌توانند حتی بدون دخالت ما، در بستر زیرساخت دیفای ایجاد شوند. جامعه پرتنوع بلاک چین موارد استفاده جذاب راحتی فراتر از چیزی که این تکنولوژی برای آن طراحی شده است شناسایی می‌کند. این پتانسیل بی‌حد و مرز برای پیشرفت‌های نوین دلیل اصلی علاقه‌مندی ما به ایجاد بسترهای جدید در این فضا است.

پل برودی (Paul Brody)، سرپرست و پیشگام نوآوری تکنولوژی بلاک چین در Ernst & Young

امور مالی غیرمتمرکز بسیار جالب توجه و مهیج است زیرا حقیقت اینجاست که قراردادهای هوشمند معمولا آنقدرها هم هوشمند نیستند. از نقطه نظر تاریخی، این قراردادها تنها کمی بیشتر از ثبت حق مالکیت دارایی هستند. با از راه رسیدن امور مالی غیرمتمرکز ما از قالب داشتن چیزهای مختلف به انجام کارهای مختلف منتقل شدیم بنابراین ما در حال نزدیک شدن روزافزون به تکمیل کردن هدف اصلی قراردادهای هوشمند هستیم.

در حال حاضر ما در حال وارد شدن به عصر هیجان‌انگیز و ترسناک قراردادهای هوشمند هستیم و در حال انتقال دادن دارایی‌ها و پول با استفاده از شیوه‌های اتوماسیون شده هستیم. قرار است که این شیوه‌ها هک بشوند و مورد سواستفاده قرار بگیرند و ما باید در آینده این خطرها را بشناسیم و راه‌های مقابله کردن با آنها را مدیریت کرده و در عین حال ارزش‌سازی کنیم. در حال حاضر ما در حال دیدن کمی از این فرایند هستیم اما در سال ۲۰۲۱ به حتم این راه حل‌ها پیشرفت بیشتری خواهند داشت.

امیدواری من در رابطه با سال ۲۰۲۱ تنها شامل این نیست که قراردادهای هوشمند پخته‌تر شده و به بلوغ خود نزدیک‌تر شوند بلکه ما شاهد انتقال از برنامه‌های غیرمتمرکز یا DApps به سوی چیزی که آن را Zapps می‌نامیم خواهیم بود که کسب و کارها می‌توانند از آنها استفاده کنند. من فکر می‌کنم که در راستای پیشرفت، حرکت قابل توجهی به سوی رویکردهای بسیار جدی‌تری در زمینه حسابرسی و امنیت نیز پیش روی ماست.


در پایان، امیدوارم که در سال ۲۰۲۱ شاهد ظهور برنامه‌های غیرمتمرکز فراتر از امور مالی عادی باشیم. عملکردهای غیرمتمرکز، سیستم‌های تجاری و زیرساخت‌ها همگی پیش روی ما هستند و با استفاده از مفاهیمی که در وهله اول در زمینه دیفای مستقر شدند و اعمال کردن این مفاهیم در گستره عظیم‌تری از خدمات و سیستم‌ها، از خزانه‌داری تا تولید و تهیه همگی از جمله موارد مورد استفاده ما هستند.

راجر ور (Roger Ver)، مدیر اجرایی در Bitcoin.com

مانند ارز دیجیتال به صورت کلی، دیفای تنها در حال شروع کردن کاری خود است. این یکی دیگر از مناطقی است که اختراع ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) فعال کرده است.

ارز دیجیتال، توکن ها، سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز جمعی مثل Flipstarter، ICO ها و بسیاری از قابلیت‌های دیگر نیز هم‌اکنون امکان‌پذیر هستند. این اکوسیستم در حال حاضر تازه شروع به کار کرده است و همه ما خوش شانس هستیم که عضو بخشی از آن باشیم.

سامسون ماو (Samson Mow)، مدیر ارشد استراتژی در Blockstream

سال ۲۰۲۰ در صورتی سال امور مالی غیرمتمرکز به حساب می‌آید که ما بخواهیم سالی را میتنی بر میزان هک شدن‌ها و شکست‌ها توصیف کنیم. دیفای درست شبیه به اتریوم به ثروتمند شدن بسیاری از فعالان داخل این بستر کمک کرده و موجب از دست رفتن پول بسیاری دیگر از افراد شده است. من انتظار دارم که سال ۲۰۲۱ نیز همین روند را داشته باشد.

اسکات فریمن (Scott Freeman)، بنیانگذار و شریک فعال در JST Capital

سال ۲۰۲۰ سالی قابل توجه برای کل فضای رمزارز بود نه فقط برای دیفای. با در نظر داشتن این موضوع، ما رشد موسساتی در زمینه دیفای را نسبت به پذیرش موسساتی بیت کوین قابل توجه‌تر دیدیم. همچنین شاهد بهبود میزان رشد نقدینگی در گردش در صرافی های غیرمتمرکز و پلتفرم‌های وام‌دهی بودیم.

ما انتظار داریم که سال ۲۰۲۱ به رشد خود در زمینه امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای ادامه دهد زیرا بیشتر از اینکه شاهد تکنولوژی‌های جالب برای جستجوی راه حل مشکلات پیش‌رو باشیم، نظاره‌گر پروژه‌های راه حل محور هستیم.

 

Share

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!