امروز برابر است با :19 September, 2021

۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ برای سرمایه‌گذاری

سال جدید میلادی که از راه می‌رسد به جز جمع بندی سال پیش، نگاه به آینده هم دوخته می‌شود. اهالی دنیای کریپتو کارنسی هم دنبال پروژه‌های جذاب می‌گردند. در این مقاله ما ۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ برای سرمایه‌گذاری را مرور می‌کنیم. شاید اگر چند سال پیش کسی از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال سخن می‌گفت همه او را مسخره می‌کردند اما امروز گری اسکیل و پی‌پل نیز در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ایلان ماسک مردم را به خرید ارز دیجیتال تشویق می‌کند.

امروز در حالی با هم از ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم که دنیای کریپتو کارنسی در بیشترین سطح جلب توجه قرار دارد. بیت کوین و اتریوم رشته‌ای از رکوردشکنی‌ها را داشتند، پروژه‌های مختلف در حوزه بلاک چین توسعه یافته‌اند، دیفای داغ شده و صرافی‌های غیرمتمرکز حسابی جلب توجه می‌کنند.

ماینینگ دوباره جلب توجه کرده و حتی فارم‌های بیت کوین در وسط ایران در حال فعالیت هستند و به خاطر قطعی برق در صدر توجه‌ها قرار می‌گیرند. تمام این‌ها نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتال چطور خود را به سبد سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران نهادی و سرمایه‌گذاران خرد رساندند. دو-سه سال پیش اگر حرفی از بیت کوین می‌زدید کمتر کسی آن را می‌شناخت و حاضر بود پول خود را صرف آن کند، ولی حال خیلی‌ها می‌پرسند که چطور باید بیت کوین خرید؟

چرا باید ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟
پیش از آن که به معرفی ۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ بپردازیم اجازه بدهید به یک سؤال بنیادین‌تر پاسخ بدهیم؛ چرا باید در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟ برای پاسخ به این سؤال باید به یک سؤال اساسی‌تر پاسخ و آن این است که چرا سرمایه‌گذاری می‌کنیم؟ پاسخ ساده است ما برای به دست آوردن ارزشی بیشتر در آینده، امروز ارزشی را قربانی می‌کنیم.

این ارزش می‌تواند زمان یا پول شما باشد. شما امروز زمان و لذت‌های خود را صرف برنامه نویسی می‌کنید تا در آینده به جای حقوق سه میلیون تومانی حقوقی معادل سی میلیون تومان داشته باشید. در مثالی دیگر شما برای برای دو برابر شدن پول خود در ۵ سال آینده زمین، طلا یا دلار می‌خرید.

این سرمایه‌گذاری به طور طبیعی بدون ریسک نیست. شاید آن قدر برنامه نویسی خوبی نشوید که حقوق سی میلیون تومانی دریافت کنید. شاید قیمت طلا و زمین افت کند. در طرف مقابل شاید یک شرکت برنامه نویسی تأسیس کنید یا با رشد فزاینده زمین و طلا مواجه شوید.

حالا با این نکاتی که گفته شد چرا باید بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص داد؟ بازاری که هنوز امکان نابود شدن پول شما در آن وجود دارد، جدید است و مثل بازارهای سنتی تضمین شده نیست.

افت ارزش دلار
بحران کرون و بحران‌های مختلف جهانی در کنار ضعف اقتصاد آمریکا باعث شده دلار از منظر جهانی وضعیت خوبی نداشته باشد. به ایران و رقص دلار بین روی قیمت‌های بالا نگاه نکنید. از منظر جهانی بسیاری نگران وضعیت دلار هستند و دنبال سرمایه‌گذاری جدید برای حفظ ارزش پول خود می‌گردند. ارزهای دیجیتال بازار جدید و جالب برای چنین سرمایه‌گذاری مهم هستند.

در مسیر رشد
یکی از مهم‌ترین معیارهای ۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ پتانسیل رشد آن‌ها است. از زمان معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۸ تا به امروز ارز این ارز دیجیتال چند هزار برابر شده است. این مسئله درباره اتریوم و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر نیز صادق است. در طول همین چند ماه توکن لینک که متعلق به شبکه چین لینک است با افزایشی تقریباً ۹ برابری روبه‌رو شده است.

ضد تورم
از دست رفتن ارزش پول به دلیل تورم یکی از جدی‌ترین مشکلات پول است. ما در ایران این مسئله را به خوبی درک کرده‌ایم. ارزهای دیجیتال در این مورد گزینه به شدت خوبی هستند.

ورود سرمایه‌گذاران نهادی
اگر تا چند سال پیش نگران عدم وجود سرمایه‌گذاران حقوقی و نهادی در بازار ارزهای دیجیتال بودید، حالا نیازی نیست نگران باشید. از گری اسکیل تا پی‌پل و از بانک‌های چین تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری انگلیسی امروز وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند. به میزان خرید پی‌پل در چند ماه گذشته نگاه کنید، بافت بازار ارزهای دیجیتال در حال تغییر است.

۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱
حالا که ضرورت‌های در نظر گرفتن ارز دیجیتال به عنوان بخشی از سبد سرمایه‌گذاری را متوجه شدید به سراغ معرفی ۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ می‌رویم. در این معرفی ما به دنبال معرفی گزینه‌ها جدید یا صرفاً قدیمی نیستیم و سعی می‌کنیم چکیده معتبرترین تحلیل‌ها را با هم مرور کنیم.

توجه داشته باشید که همان‌طور که سبد سرمایه‌گذاری شما بین طلا، دلار و چند مورد دیگر تقسیم شده، سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتالتان نیز باید سهم بندی شده باشد. تمام سبد خود را به یک ارز خاص اختصاص ندهید حتی اگر تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال خاصی دارید باز هم چنین کاری نکنید.

 

بیت کوین؛ پادشاه ارزهای دیجیتال

تعجب نکنید! چه قصد معرفی کردن ۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ را داشته باشیم چه سال ۲۰۲۲ چه ۲۰۲۳ بیت کوین گزینه اول اکثر تحلیلگران است. ابداع ساتوشی ناکاموتو، جایگزین طلا و پرچمدار ارزهای دیجیتال که بالا و پایین شدنش بازار را تکان می‌دهد، هنوز بهترین کوین بازار برای سرمایه‌گذاری است.

ده‌ها یا صدهای کوین و توکن با تکنولوژی بهتر از بیت کوین آمده‌اند، اما هنوز این بیت کوین است که نظر سرمایه‌گذاران خرد و کلان را جذب می‌کند. مهم‌ترین معیار بازار کریپتو کارنسی نیز نظر و اقبال خریداران است. بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری دیجیتال گری اسکیل متعلق به بیت کوین است. بیشترین خرید پی‌پل بیت کوین است. شرکت سهامی عام ماراتون پتنت گروپ (Marathon Patent Group)، نیز روز گذشته در یک خرید عمده چیزی بیش از ۴ هزار بیت کوین را به ارزش ۱۵۰ میلیون بیت کوین خرید. موقوفات دانشگاه‌های هاروارد، ییل و براون نیز که از سال ۲۰۱۸ حامی توسعه بلاک چین بوده‌اند اقدام به خرید مستقیم بیت کوین از صرافی کوین بیس کرده‌اند.

بیت کوین در کانال ۳۰ تا ۳۳ هزار دلار نوسان دارد و از رکورد ۴۰ هزار دلار خود فاصله گرفته است، اما این تمام ماجرا نیست. اجرای کامل شبکه صاعقه روی بیت کوین، اجرای کامل سگویت یا ورود گسترده‌تر سرمایه‌داران نهادی هرکدام می‌تواند باعث رشد دیوانه‌وار بیت کوین شود. بخر تحلیلگران معتقدند بیت کوین در سال جاری به بالای ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد.

اتریوم؛ ملکه ارزهای دیجیتال
بسیاری اتریوم را ملکه ارزهای دیجیتال می‌دانند. اتریوم به خاطر بلاک چین کم نظیر خود میزبان تعداد زیادی پروژه و توکن مختلف است که از ویژگی‌های خوب آن مثل قراردادهای هوشمند بهره می‌برند. اتریوم در زمستان امسال رکورد تاریخی خود را شکست و حالا هم در کانال ۱۲۰۰ دلار قرار دارد و نمی‌خواهد عقب نشینی کند. در بسیاری از موارد اتریوم بزرگ‌ترین سهم را پس از بیت کوین در سبد سرمایه‌گذاران دارد. امروز دومین صندوق بزرگ سرمایه‌گذاری گری اسکیل متعلق به اتریوم است.

جالب است بدانید که حالا بیش از همیشه به رونمایی از اتریوم ۲.۰ نزدیک هستیم و این مسئله نیز می‌تواند اتریوم را بیش از همیشه تقویت کند. مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، فعال مشهور حوزه ارزهای دیجیتال پیش‌بینی کرد که قیمت اتریوم به ۲۶۰۰ دلار برسد. شاید فکر کنید این پیش‌بینی کم خوش‌بینانه است اما اگر سر به پروژ‌ه‌هایی که روی اتریوم فعال هستند بزنید تجدید نظر می‌کنید. موفقیت هر کدام از این پروژه‌های موفقیت اتریوم است.

چیزی که بیش از همه آینده اتریوم را بهبود می‌بخشد، اتریوم ۲.۰ است. با این پروژه اتریوم پرونده استخراج را می‌بندد و به الگوریتم اثبات سهام روی می‌آورد. هر چند فاز صفر اتریوم ۲.۰ اجرا شده، اما تا فاز ۱.۵ استخراج این ارز دیجیتال ممکن است. پیش‌بینی می‌شود که این فاز در اوایل سال ۲۰۲۲ عملیاتی شود.

بایننس کوین؛ اعتبار یک صرافی
بایننس کوین (Binance Coin) را می‌توان از جالب‌ترین گزینه‌های این لیست دانست. این کوین برای پرداخت هزینه یا دریافت تخفیف در صرافی مشهور و شناخته شده بایننس ایجاد شده است. همین کافی است تا یک کوین را به سوژه‌ای جالب برای سرمایه‌گذاری بدل کند. لیست شدن یک ارز بایننس آن را رشد می‌دهد، حالا فکر کنید ارزی باشد که حامی آن خود این صرافی باشد. بایننس کوین با نماد BNB تا اینجا رشد خوبی داشته و توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. نام باینسس برای حضور این ارز دیجیتال در لیست ۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ کفایت می‌کند.

مونرو؛ نماد حریم خصوصی
مونرو (Monero) با نماد XMR ارز دیجیتالی شناخته نشده‌ای نیست. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۴ آمد و یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتالی است که بر مسئله حریم حریم خصوصی تأکید دارد. شهرت مونرو به مدیون امنیت و قابلیت انعطاف پذیری این ارز دیجیتال است. بزرگ‌ترین مزیت بلاک چین مونرو توانایی انجام معامله در عرض چند دقیقه است، در حالی که بیت کوین با ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

ارزش بازار مونرو در حال حاضرحدود ۲.۳ میلیارد دلار است که باعث شده این ارز دیجیتال رتبه ۱۸ بازار را داشته باشد. مونرو با شکستن سقف خود فاصله بسیاری دارد و گزینه جذابی برای سرمایه‌گذاری است.

پولکادات؛ اتریوم جدید؟
اگر ریپل با آن مشکلات نابود کننده روبه‌رو نمی‌شد، ما احتمالاً امروز احتمالاً باید نام آن را به جای پولکادات یا بایننس کوین می‌نوشتیم. اگر تابستان گذشته کسی به شما می‌گفت روی پولکادات ۵ دلاری سرمایه‌گذاری کنید احتمالاً به هیچ وجه حرفش را قبول نمی‌کردید. با این همه پولکادات تا ۱۸ دلار هم رسید و حالا در کانال ۱۵ دلار قرار دارد.

حضور پولکادات در بین ۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ اصلاً اتفاقی نیست. شبکه این ارز دیجیتال بستری برای ساخت برنامه‌های کامپیوتری غیرمتمرکز بدون خطر توقف یا دست‌کاری، ابزاری برای تراکنش‌های فوق سریع و ارزان، رقیب اتریوم و پرچمدار احتمالی نسل سوم بلاک چین چیزهایی است که می‌توان پروژه پولکادات را با آن توصیف کرد. هدف پولکادات مثل بسیاری دیگر از پروژه‌های بلاک چین حل مشکل مقایس پذیری است.

پس از افت شدید قیمت ریپل این پولکادات بود که توانست جای این ارز دیجیتال را بگیرد. حالا پولکادات با ارزش بازار ۱۴ میلیارد دلاری خود رتبه ۴ بازار را در اختیار دارد و بعید است به سادگی حاضر به واگذاری آن باشد.

اگر کمی شانس یار بود شاید ریپل در این لیست حاضر بود، اما مشکلات حقوقی ریپل را به ارزی پر خطر تبدیل کرده است. گزینه‌های دیگری مثل بیت کوین کش و لایت کوین هم لایق حضور در این لیست بودند که به دلیل شباهت به بیت کوین از لیست کنار گذاشته شدند.

خطرات سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال
قبل از پایان کار بد نیست به خطراتی که بازار ارزهای دیجیتال دارد اشاره کنیم. سرمایه‌گذاری در ۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ خوب است اما نیاز به آموزش پذیرش ریسک و دقت دارد.

بی ثباتی ارزهای دیجیتال: نه قیمت دلار و نه طلا یک شبه صد در صد جا به جا نمی‌شود، اما قیمت ارزهای دیجیتال تابع چنین الگویی نیست. ارزش ارزهای دیجیتال فراز و نشیب‌های شدیدی را پشت سر می‌گذارد. در سال ۲۰۱۷، ارزش بیت کوین بین ۹۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار تغییر کرد! با یک حرکت نهنگ‌های بیت کوین قیمت جا به جا می‌شود. ورود SEC ریپل را زمین می‌زند. البته این قابل انکار نیست که هر سرمایه‌گذاری ریسک خاص خود را دارد، با این هم ریسک ارزهای دیجیتال خاص خودش است. شما یک‌شبه می‌توانید ۱۰۰ درصد سود یا ضرر کنید.

پیچیدگی: لطف به این مسئله فکر کنید: هیچ کس حتی نمی‌داند بنیان‌گذار بیت کوین کیست! این برای یک سیستم مالی عجیب است و درک آن برای همه سخت است. در چنین دنیای ایجاد یک توکن تقلبی ساده است. هزاران توکن عرضه اولیه داشتند اما بعد به حال خود رها شدند. حتی ارز دیجیتال مثل وایت کوین مدت‌ها بلاک تکلیف بود.

بسیاری از اهالی بازار تأکید می‌کنند که اگر نمی‌توانید سرمایه‌گذاری خود را برای یک کودک ۱۰ ساله توضیح دهید سراغ آن سرمایه‌گذاری نروید. اگر بدن آگاهی وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید به طور ناخوشایندی متحمل ضرر می‌شوید.

خطر کلاهبرداری: ارزهای دیجیتال را می‌توان برای فعالیت‌های کلاهبرداری استفاده کرد. به ماجرای سیلک رود نگاهی بیندازید. افرادی که می‌خواهند ناشناس بمانند و از نظارت بانک‌ها یا دولت خودداری کنند از ارزهای دیجیتال برای انجام معاملات سایه در بازار سیاه استفاده می‌کنند. پول‌شویی نیز در دنیای کریپتو کارنسی یک مشکل است. این به معنای شرور بودن اهالی دنیای کریپتو نیست، بلکه به این معنا است که این بستری بسیار مناسب است. در نتیجه لطف مراقب جیب خود باشید.

عدم تضمین سود: اگر امروز زمین یا طلا بخرید مقدار سود آن در سال آینده تقریباً مشخص است، اما ارزهای دیجیتال نرخ بازده اثبات نشده‌ای دارند. تجارت با ارز دیجیتال هنوز مانند قمار است. از آنجا که ارز دیجیتال بدون ارتباط با استانداردهای نظارتی و همتا به همتا رد و بدل می‌شود، هیچ الگویی برای افزایش و نزول ارزش آن وجود ندارد. همین حالا بسیاری پیش‌بینی رشد بیت کوین را داشت اما این ارز دیجیتال کاهش عجیبی را تجربه کرد. این گزاره درباره در ۵ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۲۱ هم صادق است. پس از قبل از هر کاری حتماً مطالعه بیشتری انجام دهید.

منبع: usnews /investmentu /chrishogan360

Share

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!